Vážně tak trochu stojí otázka v případě poměrně nové značky Taos, která se zaměřuje výhradně na vysokou hodinařinu (haute horlogerie) a přitom v nové sérii hodinek staví na spojení s vysokou módou (haute couture). A aby toho nebylo dost, tak sama značka hovoří o včlenění Métiers d’Art do hodinářství. Co si z toho vybrat?
Odpovědí je kolekce 2025 s trojicí modelů: Savile Row, Dentelle a Sequins. Ve všech třech případech mluvíme o stroze limitované, či spíše unikátní výrobě jen několika kusů za rok, přičemž každý, jak uvádí výrobce, tedy Atelier Olivier Vaucher v Ženevě, vyžaduje 1000 a 1 hodinu práce. Výjimečnost a vysokou laťku skutečně hledejte ve všem – použitých materiálech (zlato, drahé kameny), strojcích vyvinutých studiem Telos s třídenní rezervou chodu, rytí pouzder (150 hodin), smaltování, stejně jako originálních číselnících stvořených jakoby z unikátních látek. Ve skutečnosti jsou z emailu, třeba v podobě fondánu (cukrová hmota). Tomu všemu odpovídají také ceny – 140 000 a 150 000 CHF.



Za značkou stojí již zmíněný Olivier Vaucher a jeho atelier se 40 pracovníky, jeho choť Dominique a mistr hodinář Olivier Gaud.
Haute couture není prostě móda, je to něco, co já nedokážu pojmout, je to řetěz nekonečných kreacích, ale i materiálů. Ať už je to jemnost vlny, luxus hedvábí nebo texturovaná bohatost lnu, každé vlákno je řemeslníky povýšeno na umělecké dílo. Souhra světla, duhových odlesků a vrstvených vláken a zdobení, které dávají vzniknout výtvorům, co zaplavují smysly, kde si textura hraje s vizuální krásou. Takhle to popisují odborníci, nikoliv, že by to bylo z mé hlavy. Je to zkrátka stejná alchymie, mistrovství a umění, jako hodinářství.
V případě modelu Savile Row mluvíme o číselníku vzoru látky zrozené ve Skotsku a označené jako tartan. Je mnohem víc než jen jednoduchý vzor – je to dědictví, textilní jazyk. Symbol identity a odlišnosti. Proplétá zářivě barevná vlákna s téměř matematickou přesností a vytváří složité motivy, které přesahují čas. Na číselníku tyto tvary a barvy vytváří rytí základu číselníku doplněné vícevrstvými emaily, emailovými nitěmi, aby vznikly grafické vzory evokující složité tkaní tartanu. Závěr celého procesu tvoří 20násobné vypalování v peci o teplotě 800 stupňů Celsia. Teprve pak vzniká dokonalá iluze látky na číselníku.


Podobně je tomu i u modelů Dentelle a Sequins. V prvním případě jde o jemnou strukturu napodobující krajku, přitom jde o průsvitný email. V poslední modelové řadě hrají význam flitry, stejně jako tomu bylo od středověku u mimořádných, slavnostních šatů, včetně těch pro panovníky.

S mimořádnou precizností lze hovořit i o technické stránce značky Taos. Strojek VOP318 má rezervu chodu 72 hodin a frekvenci 28 800 polokmitů/h. Je uložen v pouzdře ze zlata o průměru 38 mm. Takže – tohle je haute couture zasazené do haute horlogerie. Prostě, vítejte ve světě haute.
Foto: Taos
Taos
Collection 2025
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 38 mm, výška 10 mm, zlato
Kalibr: VOP318, průměr 30,4 mm, výška 4,2 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 72 h
Kamenů: 26
Voděodolnost: 30 m
Edice: piece unique
Cena: 140 000/150 000 HF