Chronoswiss: Vskutku nově
Nikdo z nás si nebude namlouvat, že to, co marketing označuje za „nové“, něčím takovým vůbec nemusí být. V daném případě, ale vskutku označení new na Pulse One sedí. Značka z Lucernu, původně založená v roce 1983 německým hodinářem Geraldem R. Langem, se v poslední době zaměřila na modelovou řadu regulátoru.
Dát moderní a sportovní podobu této komplikaci není jen tak, protože až příliš svádí k odkazu na minulost, tedy ke klasice. Jenže značce Chronoswiss, který regulátor poprvé uvedl v roce 1987, se povedlo skloubit nový vzhled se sportovním stylem i novým základním materiálem.


Jako klasiku ponechala značka výraznou číslovku 8 na číselníku spojením sčítače hodin na pozici 12, s krátkou mečovou ručkou, s velkou stupnicí sekund, a to retrográdních, na modrém nebo lososovém číselníku. Minutová ručka pak obíhá svažující se minutovou stupnici okolo velkého kruhu. Klasika osmičky, a přitom retrográdní sekundová ručka, už to není právě samozřejmé. Na odkaz své historické DNA pak navazuje velkou korunkou tvaru turbanu, nebo chcete-li cibule. Ovšem s výrazným můstkem, do kterého je částečně zapuštěna. No a celé pouzdro o průměru 41 mm a výšky 12,75 mm (voděodolnost 100 m) a také integrovaný tah jsou z titanu třídy 5 se saténovým pískovaným povrchem. Jemný povrch pouzdra a tahu kontrastuje s výraznými barvami číselníku – modrou a lososovou. Navíc tah má originální tvary monolitních článků a vytváří něco jako hadí šupiny. Opět, po pravdě, snad všechny značky nabízejí celokovové hodinky, ale vskutku jen málokteré modely zaujmou svými tahy. Obvykle jen opakují zajeté tvary, či poctivěji řečeno, vybírají u výrobců tahů z „téhož katalogu“. Chronoswiss se tomu vyhnul a povedlo se.


V podobném odstínu, a to povlaku rutheniem, je potažena základna a další díly kalibru C.6001 (vznikl za spolupráce s La Joux-Perret v roce 2023), který vidíte skrze sklíčko v dýnku. K tomu přidal producent malý fígl. Rotor se čtveřicí ramen si mohl dovolit díky zátěžové hmotě po samém obvodu strojku otevřít plochu svého půlkruhu, a tím více otevřít pohled na strojek. Skoro jako by byla řeč o periferním rotoru. Strojek má frekvenci 28 800 polokmitů/h a rezervu chodu 55 hodin.
Náš názor je jednoznačný, tento model (obě barevné verze jsou v limitované edici 100 ks) si bezesporu označení nový zaslouží.
Foto: Chronoswiss
Chronoswiss
Pulse One
Strojek: mechanický s automatický nátahem
Pouzdro: průměr 41 mm, výška 12,75 mm, titan
Kalibr: C.6001, průměr 33,4 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 55 h
Kamenů: 31
Voděodolnost: 100 m
Edice: 2 x 100 ks
Cena: 13 300 euro