Lze si vůbec představit, že by na vašem zápěstí trůnily hodinky s pouzdrem a tahem z diamantu? Byť s trochou nadsázky, přesto nejsme daleko od pravdy, když takto hovoříme o modelu Essence Ceramica od švýcarské značky Formex. Jak to?
Pouzdro a tah tohoto modelu Essence Ceramica Skeleton COSC ve verzích Stradale a GT (každá v limitované edici 88 kusů) je totiž z kubické formy oxidu zirkoničitého, který se ve šperkařství používá i jako náhrada diamantů. ZrO2 má totiž podobný vysoký index lomu světla jako onen drahý kámen, a je na dosah diamantu i pokud jde o svoji tvrdost, dosahuje úrovně 8,5 na Mohsově stupnici tvrdosti. Takže naše nadsázka o diamantu na zápěstí není nijak přehnaná.
Ani fakt, že právě Formex za dostupné ceny uvádí právě tento materiál, není překvapivý. Značka, zrozená v roce 1999 z tužby dvojice bratrů Hans-Peter a Ferdinand Grädelovi, tedy mladá, si za svůj cíl zvolila stavět sportovní, inovativní kusy i za použití moderních materiálů. Tím se v jejím případě staly: jak titan třídy 2, tak uhlíkové vlákno nebo právě keramika. Jde o nezávislou rodinnou společnost sídlící v srdci švýcarského hodinářství v Biel/Bienne. Se silnou vizí: spojit lásku k hodinářství s adrenalinovým světem motoristického sportu.
Technický podpis
Ona vize, to není jen poetické přání, ale skutečnost, kterou potvrzuje technický „podpis“ Formexu. Tím je patentované řešení Case Suspension System, doslova „opsaný“ ze světa závodních automobilů a motocyklů. Jedná se o dvojité pouzdro, v němž se ve středu pohybuje díky čtveřici pístů s pružinkami uvnitř, samostatně vnitřní pouzdro s mechanickým strojkem. Jako by šlo o tlumiče automobilu. Jde o technické řešení, které hledala celá řada výrobců, jako například švýcarský IWC, francouzský B.R.M. a další. Formexu se to povedlo úspěšně vyřešit a k tomu tak, že systém neruší vzhled dosud uvedených zhruba čtyřiceti řad a modelů značky. Pro majitele hodinek to znamená, že systém stejně tak ochrání samotný strojek uvnitř pouzdra před rázy, jako že se hodinky přizpůsobí pohybu zápěstí. Dalo by se říct, že unikátním řešením je značka povinována už samotným svým názvem spojujícím dvojici francouzských slov: forme extréme, tedy extrémní tvar. Nebo také tvar odolávající extrémům.

Proč keramika?
Case Suspension System nechybí ani v novince Essence Ceramica Skeleton COSC, a k tomu přidává použití keramiky (pouzdro má průměr 41 mm, výšku 11,2 mm). Ta je antialergická, příjemná na dotyk, elegantní, stejně jako vzhledem ke své tvrdosti výborně odolává otěru i poškrábání. Což ocení majitelé hodinek v obou verzích, Stradale i GT, jejichž názvy jsou jednoznačným spojením se světem sportovních vozů. Možnost dosáhnout toho, že v jejich případě nejde jen o keramickou lunetu, nebo jen pouzdro, ale i tah z keramiky, dovoluje fakt, že rodinná firma je spojena se společností Dexel. Ta je po čtyři desítky let známým producentem keramických dílů pro švýcarský hodinářský průmysl.
Prvním krokem na této cestě byl model Essence Leggera (italsky lehké) v roce 2023 s pouzdrem kombinujícím v základu keramiku z oxidu zirkoničitého a dýnka z karbonu, což přineslo výsledek v podobě pouzdra o hmotnosti jen 50 gramů. Dalším krokem na této cestě inovací je pak současná novinka Essence Ceramica Skeleton COSC. Dodejme, že je to světový primát, její keramický tah je první s mechanismem mikro (5 mm) nastavení délky.


Obdobně se díky spojení v roce 2016 s Raphaelem Granito, současným generálním ředitelem a jeho rodinnou firmou, může Formex chlubit svými vlastními číselníky. Díky CNC stroji jde například o číselníky obráběné se svébytnými horizontálními liniemi. Po pravdě řečeno jen velké značky si mohou dovolit vlastní výrobu číselníků. Formex tedy i pro keramická pouzdra vytvořil specifické úpravy číselníků rezonující s jejich tmavou barvou. Jde o odstíny: elektrická modrá, arktická bílá, mamba zelená a podobně. V případě novinky zvolil Formex jinou cestu – skeleton.
Přesnost chronometru

Skeleton nabízí přitažlivý pohled do nitra hodinek. Přesněji na mechanický strojek Sellita SW200-1 s automatickým nátahem. Pracuje na frekvenci 28 000 polokmitů/h, má rezervu chodu 41 hodin a 26 kamenových uložení. Formex ale nabízí, jako tradičně, ještě něco navíc. Jde o verzi strojku s parametry chronometru, tedy s odchylkou jen -4/+6 sekund za 24 hodin. To garantuje certifikace nezávislou švýcarskou organizací COSC, kontrolující v 15denní cyklu danou přesnost chodu strojků. Když vezmeme v potaz, že stejný certifikát má ze zhruba 18 milionů ročně ve Švýcarsku vyrobených kusů (2024, export 15,3 milionu kusů) jen asi 3 až 6 % hodinek, jde o významný „bonus“. K tomu lze přidat fakt, že kromě nenápadného nápisu chronometer na pozici 6 pouzdra je na číselníku i označení Swiss made. Po zpřísnění podmínek pro udělení tohoto označení to znamená, nejen že více než 50 % hodnoty produktu je vyrobeno ve Švýcarsku, ale zároveň, že vlastní je také návrh a vývoj modelu.


Také koupě samotných hodinek prostřednictvím českého zastoupení hodinářství Helveti Praha je svým způsobem výjimečná. Formex sází na co nejpřímější cestu k zákazníkům bez obchodních řetězců a podobně. Volí si jen ty nejvhodnější obchodní partnery, jako Helveti. Jako mladá společnost se Formex v roce 2018 jako vůbec první výrobce hodinek s certifikací COSC rozhodla k prodeji prostřednictvím elektronické platformy Kickstarter. Šlo o Essence Chronometer. Za 30 minut byla dosažena od zájemců původně plánovaná částka pro zahájení výroby modelu. Za 2 dny pak byla překročena o 400 %. Jinými slovy, hodinky Formex táhnou a řada Essence je jedním z pilířů nabídky, Essence Ceramica Skeleton COSC pak svěží a originální novinkou.
Foto: Formex
Formex
Essence Ceramica Skeleton COSC
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 41 mm, výška 11,2 mm, keramika ZrO2
Kalibr: Sellita SW 200-1, průměr 25,6 mm, výška 4,6 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 41 h
Kamenů: 26
Voděodolnost: 100
Edice: 4 x 88 ks