Nový model značky Rolex obvykle doprovázely obsáhlé marketingové řeči, snad stejně dlouhé jako asi nejdelší označení na jejich číselníku. Kde jen výjimečně chybělo slovo chronometer, stejně jako doprovodné ujištění, že je tento fakt oficiálně ověřen. Takže nepřekvapí na číselníku novinky představené na výstavě Watches and Wonders dlouhosáhlý text Rolex Oyster Perpetual Land-Dweller a na pozici 6 pak dodatek: Superlative Chronometer Officially Certified. V daném případě tuto míru sebechvály akceptujeme. Proč?
První, co mimo voštinového číselníku zaujme, je fakt, že hovoříme bezmála o nové řadě, což se u slovutných výrobců jako je Audemars Piquet nebo Patek Philippe stává – řečeno slovy z české filmové komedie jednou, dvakrát za … xx let. Nejde o až tak převratnou designovou změnu, nicméně: plástvový číselník, velké dvě číslovky hodin, poprvé v historii ostře lomená plocha pouzdra v místě stěžejek, plně integrovaný kovový tah Flat Jubilée … Už to není málo. Kus je nabízen ve třech provedeních a dvou rozměrech. Pouzdra z oceli (Oystersteel) s lunetou z bílého zlata (Rolesor), nebo je pouzdro z platiny, mají průměr 40 mm s bílým a v druhém případě se světle modrým číselníkem. Naopak zlaté (Everose) je dámské pouzdro o průměru 36 mm se 44 diamanty na lunetě, přičemž ve všech případech jsou výšky pouzder 9,7 mm. Voděodolnost pak 100 m.


32 přihlášek patentů
Co je ovšem zcela zásadně nové, to je to, co poprvé u modelu Rolex s ocelovým pouzdrem, můžete vidět skrze safírové sklíčko v dýnku. Hovoříme o kalibru 7135. Samozřejmě se nezjevil z čistého nebe, je dalším vývojem kalibru 7140, který vloni dostal model 1908. Na rozdíl od novinky měl ten frekvenci 28 800 polokmitů/h, a k tomu mimostřednou sekundovou ručku. Nový strojek má frekvenci 36 000 polokmitů/h, což dovoluje zobrazit 1/10 sekundy Zatím se Rolex spokojil s tím, že na sekundové stupnici zobrazil rysky pro ½ sekundy. A změny přineslo i nové upevnění rotoru Perpetual, nyní se zátěžovou hmotou ze žlutého zlata, na které si zákazníci, a především servisní technici, stěžovali. Dalšími kroky je zaručená přesnost chodu, rezerva chodu minimálně 66 hodin a další vylepšení. Na samotný kalibr bylo celkem podáno 16 patentových přihlášek a stejný počet na další díly nového modelu.

Zastavme se u prostého konstatování jako je zajištění rezervy chodu 66 hodin. Nejde o samozřejmost, protože při zvýšení frekvence ze 4 Hz na 5 Hz je nejen nezbytné více energie. Zároveň chod základu soukolí z původního strojku 7140 bude provázet zásadně vyšší tření, což by opět vyžadovalo více energie, chcete-li silnější či delší hnací péro a podobně. Technici šli opačnou cestou, snížit tření, a tedy úbytek energie. Jedním ze „žroutů“ energie je jak soukolí, tak hřídel oscilátoru, která se musí otáčet a vykyvovat věnec 600 x za minutu. Rolex přišel s novou hřídelí z bílé keramiky, která je do konečného tvaru opracována za pomoci femtosekundového laseru, který pracuje s ultrakrátkými optickými impulsy o vlnových délkách 1100 až 1600 nm. Na řešení byl podán patent.
Dále. Hřídel je uložena v pozměněném nárazuvzdorném systému Paraflex, který chrání keramickou hřídel na obou koncích. A další krok: pro krokové kolo použili mosaznou slitinu a silnější vlásek Syloxi. Vše pro splnění dvou cílů – zachování dané rezervy chodu (66 h) a dané firemní přesnosti chodu (+ 2/-2 s za 24 h). V druhém případě se vzhledem k použití vyšší frekvence dá předpokládat, že bude chod i přesnější.



Zcela nový krok
Zdálo by se, že zvýšení frekvence u modelu Land-Dweller, to je více než dost novinek. Prostě, že to stačí. Jenže technici si troufli na víc, a čeho si osobně vážím na této novince ze všeho nejvíce? Postavili zcela nový krok.
Zkuste spolu s námi ohýbat prsty na rukách, kdo si v nedávné době na něco takového v masovější výrobě troufl: Omega, Ulysse Nardin, Girard Perregaux, Laurent Ferrier, DeWitt … No, určitě bychom při delším přemýšlení jmenovali ještě další. Ale zřejmě by nám zcela stačily prsty na obou rukách. Takže, když najdete producenta asi 1,1 až 12 milionu kusů hodinek ročně, který si „komplikuje život“ použitím něčeho jiného než kotvového kroku, zaslouží si to pochvalu. O čem mluvíme?
O kroku označovaného Rolexem jako Dynapulse. Poprvé je totiž použit kalibr 7135 se zcela novým krokovým ústrojím nazvaným Dynapulse, což bychom mohli označit za duplexní krok, dvoukolý, se šesticí hlavních ramen z křemíku na každém kole. Mechanismus, jak uvádí výrobce, uvolňuje sekundové kolo vykyvováním obou kol, přičemž se zbavuje klouzání palet po kotvičce jako u klasického švýcarského kotvového kroku. Odstraněním tohoto tření se zásadně šetří energie a zaručuje zřejmě víc než jen firemní přesnost chodu + 2/-2 s za 24 h.



Někdy se hovoří o tom, že jde o přirozený nebo také volný krok. Ten je ale věcí poloviny 18. století a hodinářů jako byl Pierre Le Roy. Nebo se odkazuje na „natural escapement“ Louis-Abrahama Bregueta z roku 1789. Což není zdaleka na místě.
O čem je řeč? O tom, aby se na maximum snížily třecí síly mezi krokovým kolem a popudným a záchytným ústrojím. Ostatně takovým je i švýcarský volný kotvový krok. Jenže lze jít ještě dále tím, že záchyt i popud se sníží na minimum a klouzání palet po kotvičce nahradí krátký kontakt díky tvarování šestiramenných křemíkových kol. Značka tudíž uvádí, že efektivnost nového kroku je proti kotvovému o 30 % vyšší. Zároveň s tím použití křemíku nahrazuje nutnost oleje a jiných maziv, eliminuje možnost negativního vlivu magnetických polí. Neudiví tedy, že Dynapulse doprovází celkem 7 přihlášek na patent. Je to první odlišný mechanismus použitý značkou Rolex místo tradičního švýcarského kotvového kroku a práce na něm byly zahájeny už před 10 lety.
Změny, změny…
První, co zaujme na novince, ať už jde o kteroukoliv verzi (včetně průměrů 36 mm a 40 mm) je tak zvaný plástvový číselník vytvořený laserem ve tvaru vodorovně umístěných šestiúhelníků. Novinkou jsou i indexy s kolmými čelními stěnami, které jsou vyplněny luminiscenčním pigmentem zřejmě Chromalight, který dovoluje vytvořit plastické luminiscenční indexy. Jde o kombinaci keramiky a polymerů. Například firma Billight dodává obdobný materiál 300 klientům jako jsou: Zenith, Blancpain, Roger Dubuis, IWC a další.
Nové je také opracování jak pouzdra z Oystersteel, stejně jako zlata Eerose, či lunety z platiny 950. Stejně tak zkosení hran kovových tahů, především pak prvních článků, které dovolují hovořit o tahu zcela integrovaném s pouzdrem. Přihláška patentu míří i na bezmála „neviditelný“ systém upínání tahu k pouzdru, složený z centimetr dlouhé kovové stěžejky a keramických pouzder v otvorech nožek.
Součet decentně pozměněného designu a zcela nové techniky kalibru 7135, to je novinka Rolex Oyster Perpetual Land-Dweller. A nejen to, je zjevné, že nový strojek je určen i pro další budoucí hodinky této značky. Dělá to z něj zakladatele nového rodu. Vítej.
Foto: Rolex
Rolex
Oyster Perpetual Land-Dweller
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 40 mm, výška 9,7 mm
Kalibr: 7135
Frekvence: 36 000 polokmitů/h
Rezerva chodu: 66 h
Kamenů: 39
Voděodolnost: 100 m
Cena: od 14 200 do 111 5000 CHF