- Blog-magazín o hodinkách -

Home Téma Edouard Koehn: Nové jméno na scéně?
Téma

Edouard Koehn: Nové jméno na scéně?

Těžko říct, v kolika případech uspějete, když vám předestřeme jména jako: Ultramarine, Isotope, Nivada, Delbana, Garrick, Airain nebo Edouard Koehn… Ve všech případech jde samozřejmě o nezávislé hodinářské firmy, o nichž v našich zeměpisných šířkách toho obvykle mnoho nevíme, a přitom mají čím zaujmout. Tak to postupně napravíme a v rubrice Téma budeme představovat nezávislé značky.
Jméno německého hodináře Edouarda Koehna (1839-1908) se zapsalo ho švýcarské historie díky tomu, že nadaný řemeslník, který tvořil pro velkovévodu Saxe-Weimar-Eisenach, šel do učení v Ženevě (1859). Následně pracoval pro známé manufaktury, cestoval, navštívil USA, byl charismatický, technicky vyspělý, podnikavý. Nakonec v roce 1891 koupil provozovnu slavného dánského hodináře H. R. Ekegrena v srdci Ženevy. Tvořil komplikované a ultra tenké hodinky a v jeho díle až do 30. let 20. století pokračoval jeho syn stejného jména. Jinými slovy – slavné a zapomenuté jméno, které zvolil Bernard Fleury a jeho rodina. V roce 2020 přišla značka sídlící v La Chaux-de-Fonds s výraznou sportovní kolekcí Tempus I Squadron a poté skeletovanou verzí chronografu tri compax s kalibrem EKCHR01, založeným na strojku Concepto 2000 (245 dílů).

Dalším krokem byl Tempus II „Open Heart“ (2022). Jedná se o mono-pusher, tedy jednotlačítkový chronograf navíc s uspořádáním tak, aby se věnec oscilátoru dostal do otevřeného srdce na pozici 11. Vše vždy v barevné edici (celkem 4 odstíny) jen 30 kusů. Pouzdro je z oceli o průměru 43 mm, nebo s černým PVD povlakem, keramickou lunetou, voděodolnost činí 100 metrů.
Tentokrát jde o strojek EK-CHRMP-MVT01, tedy se sčítačem 30 minut na pozici 3 a mimostřednou sekundovou ručkou na pozici 9. Samozřejmě, že o designu můžete mluvit jako o inspirovaném známou švýcarskou značkou, ale tento zdroj inspirace nezvolil zdaleka jen Edouard Koehn.


Už méně to lze říct o druhé modelové řadě z roku 2021 World Heritage. Jedná se o 24hodinový strojek se čtyřmi centrálními ručkami, přičemž ta s červeným hrotem určuje hodiny, a zhruba po 7,5minutových intervalech i minuty 24hodinového mechanického budíku. Pro jeho co nejlepší znění je pouzdro o průměru 42 mm z titanu (voděodolnost 50 m). Strojek EK-MVTWTA01 má automatický nátah, používá 31 kamenových uložení a má dva pérovníky, aby zajistil 48 hodin rezervy chodu a zároveň dostatečně silný a dlouhý zvuk alarmu. Přitom při frekvenci 28 800 polokmitů/h. Výrobce opět hledejme v Concepto. Edice je omezena, tentokrát podle verze na 88 kusů.
Samozřejmě, dvě kolekce nemohou konkurovat zavedeným značkám, nicméně je Edouard Koehn přitažlivou možností, jak zvolit jiného výrobce než ty „okoukané“. Pravda za nikoliv malé peníze (od 160 000 Kč).
P.S. Více napoví, když se v rubrice video podíváte na „živé obrázky“.

World Heritage

Edouard Koehn
Tempus II
Strojek: mechanický s automatickým strojkem
Pouzdro: 43 mm, výška 15 mm, ocel/PVD
Kalibr: EK-CHRMP-MVT01, 245 dílů
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 48 h
Kamenů: 29
Voděodolnost: 100 m
Edice: 30 ks
Cena: 7 500 CHF
Foto: Edouard Koehn

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Ženevská výstava Time to Watches
TémaVýstavy

Výstava Time to Watches: Ať žijí „piráti“

Nemohu jinak, než se opět vrátit k výroku šéfa Rolexu a výboru výstavní...

Mnoho důvodů k obdivu
TémaVýstavy

Watch & Wonders VII.: Lék na ženské vrtovchy

My muži je dobře známe, ty ženské vrtochy, a tak se snažíme...

Po tři dny byla výstava přístupná zákazníkům
TémaVýstavy

Watches & Wonders VI.: Na vrcholu 2

Jako dítě jsem potkal knihy Julese Verna, jako dospělý jsem potkal potomka...