- Blog-magazín o hodinkách -

Home Téma Odkud se vzal Super Compressor?
Téma

Odkud se vzal Super Compressor?

Christopher Ward C65 Super Compressor Elite
Christopher Ward C65 Super Compressor Elite

Compressor, Compressor 2, Super Compressor … Že vám to zní jako: market, supermarket a hypermarket, nic neříkající označení ze světa kolem nás? Tedy jen vzletná slova, za nimiž hledejte pouze dražší rohlíky? Pokud jde o potápěčské hodinky, pak doba před a po Super Compressoru je dělením na předpotopní a reálnou potápěčskou érou v hodinářství. Je to předěl mezi ponorem s hodinkami do nějakých 50 metrů anebo dnešních 200 metrů. Zkrátka zlom.

Takže prostě patentům číslo 317537 a 337462 z roku 1956 na Super Compressor zatleskáme a půjdeme od toho? Rozhodně ne. Britský Christopher Ward novinkou C65 Super Compressor Elite s trochou zaokrouhlení oslavil 70 let od uvedení na scénu hodinek schopných v polovině 60. let jít do hloubek, které i nyní označujeme za splnění normy ISO 6425 pro kvalitní potápěčské hodinky.

Za vším hledejte EPSA

Všechno začalo patentem z roku 1955 značky Ervin Piquerez S.A. (EPSA), pokud pomineme první použití „O“ kroužkového těsnění pro voděodolné hodinky, a to vynálezem pouzdra Monobloc. Hovoříme o firmě rodiny Piquerez, která se už od roku 1886 zabývala výrobou hodinářských pouzder. Tehdy byla v Bassecourt ve švýcarském kantonu Jura založena Frères Piquerez. Další peripetie, včetně dočasné výroby bicyklů pomineme, a přehoupneme se do roku 1939, kdy Ervin Gustave Piquerez, narozený v roce 1909, a jeho bratr založili novou společnost Ervin Piquerez S.A. V roce 1951 ji přemístili o 32 km do továrny v La Neuveville.

Společnost od roku 1955 postupně získala čtyři zásadní patenty na inovativní konstrukce pouzder potápěčských náramkových hodinek, tedy na dvě revoluční konstrukce: Monobloc a Super Compressor. Byl to fenomenální úspěch a EPSA podle některých údajů dodávala svá pouzdra pro potápěčské hodinky asi stovce švýcarských značek dalších minimálně 15 let. My každopádně dokážeme vyjmenovat 49 odběratelů. Včetně velkých jmen jako Jaeger-LeCoultre, IWC, Blancpain, Longines, Carl F. Bucherer, Hamilton, Bulova, Wittnauer, Benrus, Edox, Fortis, Tissot anebo Universal Geneve, Zenith, Girard-Perregaux, Jaquet Droz… To už stačí.

Tři zásadní patenty EPSA

Abychom historii firmy nenechali nedořečenou, dodejme – v 70. letech EPSA už nabízel jiný typ pouzder, ke škodě věci, a po roce 1990 byla společnost zlikvidována. Což není až tak podstatné pro náš příběh, protože Super Compressor (SC) už byl na světě a minimálně 15 let byl naprosto dominantním typem pouzdra potápěčských hodinek a svým způsobem je používán dodnes. Co vlastně přinesl?

Zázrak jménem SC

První patentem byl Monobloc, jinými slovy pouzdro z jediného kusu oceli, do něhož se vkládal strojek čelně, aby byl překryt sklíčkem (v té tobě plastovým) a k bloku zafixován zatlačením lunety. Dalším krokem, a to hovoříme o patentu z roku 1955, je systém Compressor, což je patentovaná metoda voděodolného těsnění pouzdra s „O“ kroužkovým těsněním korunky, dýnka, které bylo jak na zamáčknutí, dokonce i na bajonetový mechanismus. Compressor i Compressor 2 (byl určen pro pouzdra tvaru čtverce, polštáře nebo tonneau) měly dýnko na zamáčknutí.   

A konečně je tu super star: Super Compressor. Se šroubovaným dýnkem (jen Enicar měl bajonetové zamykání dýnka) doplněným o mimořádně nápaditý detail. Kruhovou pružinku po obvodu vnitřní strany dýnka s nespojenými, ale naopak zahnutými konci. K čemu to? Jakmile byl vyvíjen na dýnko tlak, a čím větší byl, tím silnější silou svinutá pružinka tlačila dýnko k „O“ kroužkovému těsnění. Vždyť například v 10 metrech pod vodou je tlak asi 2 atmosféry, ve 20 metrech 3 atd. Naopak, když nebyl tlak nutný, na suchu, kde na nás působí jen přibližně 1 atmosféra, se pružinka nijak „nesnažila“ vyvíjet tlak. Takže kromě stoupající ochrany s větší hloubkou ponoru s hodinkami na zápěstí tu byl i fakt nižšího opotřebení těsnění, když majitel žádnou výraznou voděodolnost nepotřeboval. Jednoduše geniální, jak převratné nápady bývají.

Stejně jako je běžné, že vše se vinou povrchnosti poplete a vznikne falešná představa, co je Super Compressor. Pojem je zaměňován s mechanismem vnitřní škály pro výpočet délky ponoru pod sklíčkem. Tedy připisuje se nesprávně jen hodinkám s dvojicí korunek na pozici 2 a 4. Ani ona dvě čísla nejsou přesná, protože prvotní umístění korunek bylo na pozici 11. a 19. minuty. A když už jsou při zjednodušování někteří u toho, tak přidají, že korunky musí mít štrafování, nebo-li křížový vzor, a tak podobně. Jedině to jsou hodinky SC.

Takže jak je to ve skutečnosti? Super Compressor je mechanismus voděodolnosti hodinek, a ty mohou ale nemusí mít dvě korunky, stejně jako štrafovanou korunku a podobně. Podstata je v mimořádně těsnosti pouzdra a zaručené schopnosti ponoru s hodinkami SC až do 600 stop, tedy zcela přesně 182,88 metru. V polovině šedesátých let šlo doslova o kouzlo, při němž se pomocí vnějšího tlaku zvýšila voděodolnost těsnění jak korunky, tak mezi dýnkem a pouzdrem. Super Compressor se stal hitem a otevřel cestu i menším značkám, které kupovaly pouzdra EPSA, pod hladinu. Jako dnes i ty bezmála zapomenuté: Lagonda, Lusina, jen nedávno znovu oživená Nivada Grenchen a další. Pouzdra SC se vyráběla v rozměrech 36-37 mm anebo 42 mm. Naprosto výjimečně se objevoval průměr 26 mm. Dnes je přirozeně největší poptávka po větším rozměru a také po variantě s dvojicí korunek.

Korunka na pozici 2

Ta na pozici 2 ovládá vnitřní otočnou škálu nastavení času ponoru, na pozici 4 pak zajišťuje nastavení ruček a nátah. Znovu připomeneme, že SC nerovná se hodinky s dvojicí korunek. Podstatně průkaznější, zda jde o Super Compressor, je logo historické potápěčské helmy na dýnku, stejně jako masivní korunky, voděodolnost do 200 metrů a tak dále. Stejně poměrně typická jsou šroubovaná dýnka, nejsou ale podmínkou, jako třeba už jmenovaného Enicaru. Rovněž lze pravost stvrdit nálezem na pouzdře nebo uvnitř dýnka čísla patentů: 317537 nebo 337462 (šroubované dýnko), 314962 (bajonetový závěr).

Přidejte dekompresní stupnici

Velký návrat, tak bychom mohli nazvat Super Compressor s označením C65 od Christopher Ward. Před čtyřmi lety se tohle dílo designérů Adriana Buchmanna (s nímž jsme se sešli) a Willi Brackfielda, společně s technickým ředitelem Frankem Steltzerem, přihlásilo k původní myšlence SC. Nejde tedy jen o vnější atributy třeba v podobě dvojice korunek. Model byl prvním krokem. Nedávný, představení modelu C65 Super Compressor Elite, je ještě zásadnější, přitažlivější. Možná dokonce ohromný. Přinejmenším na první pohled, pokud jde o design. Ovšem nejen v tomto ohledu.

Logo a novodobá pružinka SC

Nicméně designem začnu. Otočíte-li hodinky dýnkem vzhůru, upoutají pozornost dva díly: v centru symbol klasických SC, potápěčská přilba. Druhé je oranžové děrované okruží rovněž s nápisem Super Compressor. Jde o moderní interpretaci původní pružinky, která s rostoucím tlakem sloupce vody silněji tlačila dýnko ke střední části pouzdra a na pryžové „O“ kroužkové těsnění. Dnes je tento hliníkový díl výrazný designově, a přitom plní tutéž funkci. Pravda zřejmě vinou použití safírového průhledu ve šroubovaném dýnku je voděodolnost novinky 150 metrů, tedy o 33 metrů méně, než nabízel SC ze 60. let.

Původní styl značky Ervin Piquerez S.A. zvolil Christopher Ward i pokud jde o samotné pouzdro z oceli (hmotnost 72 g) o průměru 41 mm a výšce 13,75 mm. Což samozřejmě znamená, že C65 Super Compressor Elite má dvě korunky, přičemž ta na pozici 2 má tradiční mřížkovaný povrch pro otáčení vnitřní lunety pro nastavení délky ponoru nebo ještě lépe doby dekompresní zastávky. Velmi přitažlivé je použité oranžové pryže na korunce, přičemž se tato barva v kombinaci se světle modrou objevuje na číselníku i na jednom ze tří nabízených tahů.

Přitažlivé detaily

Číselník. Nyní jsme u dalšího významného jména vedle Ervina Piquereze, které se rovněž zapsalo do dějin potápěčských hodinek. Dr. Hannes Keller, fyzik, matematik a hloubkový potápěče, který vypočítal nezbytné dekompresní zastávky při ponorech. Jeho zjednodušenou dekompresní tabulku pak máte na číselníku, a to pro potápění do hloubek: 25, 30, 35 a 40 metrů (nebo ve ft do hodnoty 130).

Jistě, není to Vulcain Nautical Heritage s budíčkem a nastavitelnou dekompresní škálou, ani Artya Son of Sea Depth Gauge s barevnou škálou napovídající díky svým odstínům, v jaké jste hloubce. Nicméně, je novinka od Christopher Ward veskrze praktická a vhodná pro skutečné potápěče. I v případě výpadku elektronického potápěčského přístroje dokáže pod vodou pomoci. Jak?

Řekněme, že jdete pod hladinu do hloubky 40 metrů. Pak vám oranžová škála začínající vpravo od čísel 40 m/130 ft na pozici 12 ukazuje, že bez dekompresní zastávky můžete být v dané hloubce 10 minut. Ve 35 metrech 15 minut, ve 30 metrech 20 minut … Když to ale přetáhnete, a budete ve 40 m 15 minut, budete muset udělat dekompresní zastávku/y dlouhé 10 minut, při ponoru do 40 m a pobytu v této hloubce 25 minut už se neobejdete bez dekomprese dlouhé 30 minut. Tedy pokud budete mít dost vzduchu v láhvi. Ale to už je jiné téma.

Každopádně fakt, že si díky hodinkám bude umět i pod hladinou poradit, je velké plus. No a k tomu připočtěte: velmi zdařilé navázání modelu na historii dlouhou 68 let, stejně jako velmi přitažlivý design, strojek kategorie chronometru a dobrou cenu. Součet? C65 Super Compressor Elite je povedeným návratem k jedné z nejzajímavějších kapitol potápěčských hodinek. Takže – dolů pod hladinu se Super Compressorem.

Foto: archiv EPSA, Christopher Ward

Christopher Ward

C65 Super Compressor Elite

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 41 mm, výška 13,75 mm, ocel

Kalibr: Sellita SW300-1

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 56 h

Kamenů: 25

Voděodolnost: 150 m

Cena: od 1795 euro       

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Veganský řemínek od Panatere
Téma

Eco řemínky: Masožrouti kontra vegani

Vždy vedle sebe žili a budou zjevně i nadále – tedy masožrouti...

Ženevská výstava Time to Watches
TémaVýstavy

Výstava Time to Watches: Ať žijí „piráti“

Nemohu jinak, než se opět vrátit k výroku šéfa Rolexu a výboru výstavní...

Mnoho důvodů k obdivu
TémaVýstavy

Watch & Wonders VII.: Lék na ženské vrtovchy

My muži je dobře známe, ty ženské vrtochy, a tak se snažíme...