- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky SEW: 10. ročník byl úspěchem
NovinkyVýstavy

SEW: 10. ročník byl úspěchem

Bezmála 60 vystavovatelů zaplnilo palác Žofín
Bezmála 60 vystavovatelů zaplnilo palác Žofín

Jinak to nelze vyjádřit než konstatovat, že něco takového se na české hodinářské scéně ještě nestalo: v pořadí už 10. ročník výstavy SEW Praha 2024, 57 vystavovatelů, 10 přednášek, 3 návštěvníky oceněné modely hodinek, jedny „nej“. Tolik rychlá čísla, která řeknou alespoň to základní o právě ukončeném výročním 10. ročníku výstavy Salon Exceptional Watches (SEW).

Rozdělme vystavující do několika skupin. Začněme zavedenými značkami s českými zástupci: Doxa, Edox, Frederique Constant, Grand Seiko, G-Shock, Maurice Lacroix, Oris a další. V případě této skupiny asi návštěvníci věděli, co mohou očekávat a jistě nebyli zklamáni.

Za druhou skupinu lze označit české/slovenské značky a hodinářská studia: Prim Manufacture 1949, Robot, Ondřej Berkus, Luděk Seryn, Prokop&Brož, slovenský Biatec. Zvláště oba nezávislí hodináři – Berkus a Seryn rozhodně svými kusy zaujali. Návštěva jejich stánků byla hodinářskou lahůdkou české scény. Tak zvaně „českou stopu“ nelze pominout ani u dvojice dalších značek: Czapek Geneve, které svým modelem řady Promenade, pod názvem Goutte d´eau (tedy kapka vody) oslovil návštěvníky výstavy natolik, že mu dali nejvíce hlasů a byl vyhlášen „nej“ hodinkami letošního roku výstavy SEW. Vskutku, číselník s emailem ve 3D provedení s kruhy „na vodě“ s epicentrem, kde je umístěna mimostředná sekundová ručka, je unikátní. Ale abychom nezapomněli na onu „českou stopu“, stačí jen uvést že Franciszek Czapek se narodil ve východních Čechách, byť svůj profesní život hodináře Napoleona III. prožil v Paříži.

Druhým, kdo přinesl rovněž silnou „českou stopu“, byl litevský Vostok Europe. Sice se o „nej“ hodinky ucházel modelem Iron Wolf, ale co přitahovalo na stánku nejvyšší pozornost, byla novinka přivezená přímo na výstavu – Embéčka. Model odkazující na 60. výročí automobilu Škoda 1000 MB. Jeho stylizovanou původní masku vidíte na číselníku. Jde o limitovanou edici, která bude doplněna vedle slovenské i o českou verzi s názvem Embéčko. V tříručkovém provedení je automatický strojek Seiko.

Budeme-li soudit podle toho, že jedna ze značek další skupiny získala třetí místo „nejlepších“ hodinek mezi vystavenými, staly se francouzské hodinářské firmy milým překvapením výstavy SEW. První je ona úspěšná značka BeauBleu s modelem Seconde Francaise 19.24 White Ivory. Další například BRX5 Blue Lum od francouzské Bell&Ross s celým luminiscenčním pouzdrem. Doplňme ještě další Francouze – Herbelin, nebo Jacques Bianchi z Marseille. Poslední s přímočarým a upřímným odkazem na hodinky, které tento hodinář vytvořil v minulém století pro francouzské vojenské speciální jednotky.

Přes 20 značek zastupovalo Švýcarsko, a to i jmény, která jsme na české scéně oficiálně vystavovat ještě neviděli. Jako třeba Anordain, Aviator, BA111OD, Speake Marin nebo Zeitwinkel.

Do samostatné kategorie mimořádných kusů bych si dovolil zařadit nezávislého firmy a hodináře Antoine Preziusa, který se na přednášce také podělil o tom, jak a proč vytvořil jedinečné hodinky s trojicí minutových tourbillonů, které jsou umístěny na základně otáčející se jednou za hodinu. Právě tento mistr si oprávněně odnesl ze SEW speciální uznání za přínos světovému hodinářství. Do této mimořádné skupiny jistě stojí za to zařadit Vincenta Calabrese, nebo také H. Moser & Cie. s modelem z řad Streamliner, který je mimořádnou moderní interpretací 70. let. Nemluvě o strojku s tourbillonem. Do stejné rodinné firmy patří i značka Hautlence, která představila kus zobrazující pomocí koule, sestavené z mechanických částí, odpovídající číslovku hodin. Dalším mimořádným kusem byl Upside Down Guilloché hodináře jménem Ludovic Ballouard se zobrazením hodin otočnými číslovkami na číselníku.

Mimořádně početnou skupinu, zhruba desítku značek, tvořili němečtí hodináři jako Kudoke, Junghans, Kieser Design, Mühle Glashütte, Tutima, Sinn a další. Podle nás si zaslouží ocenění kromě jiného Schaumburg Watch s modelem SolSequor Multiversum. Techniku vytvořil vynikající hodinář Martin Braun, a kromě běžného času nabízí zobrazení dvojicí dlouhých modřených ruček vlevo na číselníku – hodiny východu a vpravo západu Slunce v daném místě na zeměkouli. Což zaručí firemní nastavení ještě před dodáním hotových hodinek zákazníkovi.

I z tohoto mimořádně krátkého přehledu jistě vyčtete, jak přitažlivý byl 10. ročník výstavy SEW. Jeho vystavené hodinky doplnilo celkem 10 přednášek odborníků a zástupců značek. Určitě bychom připomněli vystoupení Jaromíra Ondráčka o mechanismech bicích hodinek, Libora Hovorky o profesních hodinkách a našeho šéfredaktora o vývoji cen a kopiích hodinek. Pokud jde o prezentaci zástupců značek, zaujal například obchodní ředitel Louis Erard, který promítl vskutku vtipná videa ze spolupráce s osobitými tvůrci jako je třeba Konstantin Chaykin. 

Vše je na místě zakončit přáním, aby 11. budoucí ročník SEW byl stejně „napěchovaný“ vystavenými hodinkami a přitažlivými tématy přednášek.   

Foto: SEW 2024  

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Solar Aqua Asgard
Novinky

Solar Aqua: Hora Asgard

Pokuste se o to. Podívejte se na fotografie hodinek a hledejte odpověď...

Awake Son Mai
Novinky

Awake: 5 let na scéně

Samozřejmě, že holedbat se pěti lety existence je pro hodinářskou značku cosi...

Vulcain Nautical Legacy Massena LAB
Novinky

Vulcain: Návrat do hlubin

Určitě to znáte všichni – stačí aby prázdné marketingové řeči doplňovaly informace, že...

Prim Retro Automatic 24
Novinky

MPM Quality: Klasika se lvím srdcem

Retro, klasika, vintage, legacy, re-edice… Je na vás, který výraz zvolíte, v každém...