- Blog-magazín o hodinkách -

Home Top osobnosti Konstantin Chaykin: Přiběhla zebra
Top osobnosti

Konstantin Chaykin: Přiběhla zebra

Hodinářský mistr Konstantin Chaykin
Hodinářský mistr Konstantin Chaykin

Výčet jeho hodinářských dovedností by byl velmi dlouhý: byl tvůrcem prvního ruského tourbillonu, stejně tak manufakturního strojku s mikro rotorem ve své zemi, je jedním ze dvou hodinářů současnosti, kteří svedou postavit hodinky s pohybujícím se datem pravoslavných nebo židovských Velikonoc, jediným z těch, kdo postavili první 3D měsíční fázi největších rozměrů Luny, první kdo … Zkrátka „životopis“ úspěchů ruského tvůrce, původem elektrotechnika, hodinářského samouka je předlouhý. Nově k němu přidal model Zebra.   

Začátek dnes už slavné řady Joker se datuje rokem 2017. Tehdy jsme ho poprvé viděli na výstavě Baselworld. My jsme byli nadšeni vtipem a způsobem zobrazení jak času, tak měsíční fáze. Tehdy nám Konstantin řekl, že má tento kus za jakýsi vtip v jinak velmi vážném světě časomír. A že přijde s něčím zajímavým, výjimečným… Snad měl na mysli pozdější kus, který po stlačení tlačítka „promítne“ prvního předchůdce filmu s běžícím koněm. Snad jiný z originálů, které vyrobil. Jenže…

Joker je hvězda

Z Jokeru se stala super star. Což dost možná zaskočilo i samotného autora. Takže po prvních generací následovaly další a další varianty, kdy třeba klaunovu tvář na číselníku s dvojicí očí zobrazujících hodiny a minuty a ústy s červeným jazykem jako měsíční fází zaměnil autor za svoji vlastní tvář. Za tygra (Smilodon), minotaura (Minotaur), velkou myš (Mouse King), lebku (Calavera), klauna (Clown přinesl tvůrci cenu GPHG), hallowenskou masku (Green Halloween), Draculu (také Night Dracula), prasátko (Unique Pig), harlekýna (Harley Quinn), dědu mráze (Santa), ale i model vytvořený se Svendem Andersenem s dvojím číselníkem a na odvrácené straně s automatonem (pohybem částí číselníku). Díky dalším spolupracím vznikl jakýsi jednooký Kyklop (Le Regulateur Louis Erard x Konstantin Chaykin) a technicistní kus (Behrens x Konstantin Chaykin). Všechny pak podle nás po technické stránce vysoko převyšuje Martian Tourbillon Only Watch 2021, jediný kus s marťanským časem, dny kalendářem na Marsu… Abychom to zkrátili, dostupných podle všeho bylo dosud celkem 35 verzí a provedení. V danou chvíli je poslední novinkou Zebra.

Pruhovaný kus

Proč je na místě se zastavit právě u Zebry? Vždyť vyzývané barvy, pouzdra doplněná o zvířecí uši, členité číselníky i barevné řemínky doplněné třeba o klaunovskou kravatu už od Chaykina známe!

Ani fakt, že místo tradičních dvou korunek na pozici 3 a 9 pro nátah a nastavení ruček má novinka jen jedinou, není něčím zcela novým. A konečně ani to, že jsou místo úsměvu a měsíční fáze nebo zobrazení dne v týdnu v ústech, na pozici 6 nozdry se zkratkou dne v týdnu, nevidíme u tohoto hodináře poprvé. Takže by se mohlo říct, že Zebra je z designérského hlediska jakousi „skládačkou“ z předchozích modelů. „Uši“ i korunku na pozici 6 má Zebra jako už známý kus Smilodon a „nozdry“ s datem měl už Minotaur. Ovšem…

Ten hlavní rozdíl je podle nás nikoliv jen v designu, ale v technice. Dosud Konstantin Chaykin pro svoje modely používal trojici základních kalibrů. Šlo o ETA 2824 nebo 2892, přičemž druhý z nich je pro tvůrce modulů mnohem zajímavější. Proč? ETA 2824 má na výšku 4,6 mm, což je o rovný milimetr více než v případě kalibru ETA 2892-A2 (3,6 mm). Třetím strojkem, po kterém ruský mistr někdy sáhne, je Vaucher VMF 3002 s výškou 3,7 mm. Právě tato hodnota je důležitá, protože na základní strojek staví Chaykin svůj modul a není důvod, proč by měly mít výsledné hodinky přílišnou výšku.

Pravda, v prozatímní řadě Joker najdeme, pokud jde o kalibry, tři výjimky. Jedná se o kusy pro charitativní aukce Only Watch v letech 2019, 2021 a 2023 (aukce byla nakonec odložena pro podezření z finančních nepravostí organizátorů). Hodinky v těchto třech případech měly vlastní strojek, a to s ručním nátahem.

Samozřejmě, použití strojků ETA nebo Vaucher jako základu pro vlastní modifikace není ničím výjimečným třeba jako v případě Speake-Marin (Vaucher), TAG Heuer, IWC (2892) a dlouhé řada dalších. Takže v případě relativně malého výrobce rozhodně nejde o žádnou ostudu. Chaykin to bere spíše jako výzvu. Mistr hodinář, který je schopný postavit nejvyšší komplikace, si tedy postavil otázku: Proč nepoužít vlastní základní strojek?

Za základ byl zvolen vlastní strojek K.01 s ručním nátahem, který postavil konstruktér v roce 2008. Ovšem současný kalibr K33.3 byl od samého začátku zamýšlen jako strojek s automatickým nátahem, a to za pomoci mikro rotoru. Jde o řešení, které dovoluje udržet co nejnižší výšku základu, takže i včetně modulu má novinka 8,1 mm. Z druhé strany využití mikro rotoru (zátěžová hmota je z wolframu) obvykle znamená, že strojek má větší průměr. Tak je tomu i v tomto případě, má průměr 33,2 mm. Ostatní parametry jsou klasické – frekvence 21 600 polokmitů/h, rezerva chodu 42 h, ovšem počet kamenových uložení je s modulem poměrně vysoký – 40 ks. Co napoví, že jde o manufakturní strojek ruského výrobce? Kromě jiného specifický tvar dílu fixujícího činnou délku vlásku, stejně jako design excentrů jako zatěžovacích a vyvažovacích dílů věnce oscilátoru i další detaily.

Co má v nosu?

Nozdry modelu Zebra jsou poměrně nezvyklou záležitostí. Jde o dvojici okének, kde se zobrazí zkratka dne v týdnu dvěma písmeny. K tomu tvůrce přidal pro lepší čtení poprvé v roce 2019 u modelu Joker Selfie safírové malé lupy. Šlo o jediný unikátní kus, který se poprvé představil v sériové řadě Minotaur v roce 2021.

O tom, že novinka nepoužívá dvojice korunek jsme již psali. Změnou je i využití úsměvu tradičně viditelného v hodinkách řada Joker. Místo špičky jazyku jako ukazatele měsíční fáze jde poprvé o změnu. Zebra vystrkuje jazyk v okamžiku, kdy je korunka vytažena do druhé polohy. Tak červená jasně svého majitele upozorní na vyšroubovanou korunku.

Výraz novince přirozeně dodávají zebří pruhy jak na gilošovaném a vícevrstvém lakovaném číselníku (má 40 dílů), tak na pouzdře i řemínku. Pro pouzdro použila značka černé karbonové detaily, to, aby umocnila střídání pruhů černé a bílé. Na telecím řemínku k tomu použila barvu a nad pozici 12 umístila „čupřinku“ z černých nití. Uši Zebry jsou nožkami pro stěžejku. Poněkud vystupující uši ovšem přidávají pouzdru výšku na 13,3 m. Naopak od sklíčka po sklíčko (čelní, a to v dýnku, obě safírová) je míra nižší, 11,7 mm. Průměr pouzdra z oceli je kompromisních 40 mm. I to je poměrně náročné, protože je sestaveno z celkem ze 64 dílů. Je to jen další doklad toho, že Zebra je v mnoha ohledech první svého druhu nejen v zemi původu, ale obecně v hodinářském světě.

Zebra je kopytník z rodu Equus žijící až 40 let, a to v rodinných skupinách. Snad se tato paralela projeví i u hodinek Zebra. Jinak řečeno, dá se očekávat, že kalibr K33.3 otevře cestu k další skupině modelů. Zebra tak bude žít přinejmenším tak dlouho jako afričtí kopytníci.

Foto: Konstantin Chaykin

Konstantin Chaykin

Zebra

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 40 mm, výška 13,3 mm, ocel

Kalibr: K33.3, průměr 33,2 mm, výška 8,1 mm

Frekvence: 21 600 polokmitů/h

Rezerva chodu: 42 h

Kamenů: 40

Voděodolnost: 30 m

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Andreas Löffler vypráví o svém podnikání poradce
Top osobnosti

Andreas Löffler: Jsou to děti, které milujete

V českém hodinářském světě je podobná profese – poradce, ještě zcela v plenkách. Přitom...

Skill Maelstrom Tourbillon
Top osobnosti

O. Mory: Stvoření bílého jednorožce

Ještě před pár lety bylo něco takového jako kompletně švýcarský tourbillon za...

Top osobnosti

Jacques Bianchi: Velký návrat

Ateliér hodináře Jacquese Bianchi byl a je stále na stejné místě v Marseille....

Top osobnosti

Dobrodružství s Doxou

Vyslovíte jméno Clive Cussler a většina připojí: uznávaný americký dobrodružný romanopisec, autor...