- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Zaujalo nás Iron Annie: Malé připomenutí
Zaujalo nás

Iron Annie: Malé připomenutí

Vskutku, tento článek je mnohem více připomenutím o stěžejní značce německé firmy Pointtec, než vyprávěním o novince Iron Annie F13 Tempelhof, i když i na tu dojde.

Takže malé ohlédnutí: mnichovská firma Pointtec (založena 1987) se snad nejvíce proslavila svými hodinkami značky Junkers (další je i Zeppelin). V roce 2019 evidentně skončil „pronájem“ slavného jména, a tak rodina, konkrétně pravnučka Huga Junkerse, Charlotte Junkers, převzala zpět značku. Pamatujeme si, jak jsme byli trochu vyvedeni z míry, když jsme se na výstavě Inhorgenta v německém Mnichově na jednom místě dávali na tradiční modely Pointtec a na jiném mimořádně podobné hodinky Junkers. Ale tak to chodí, a ve světě časomír není pronájem či dokonce prodej slavného jména ničím výjimečným. Připomeňme třeba Jorga Hyseka, Geralda Gentu…

Pointtec zvolil pro svoji řadu nahrazující Junkers vhodné jméno – Iron Annie, tedy železná Annie, jak se říkalo letounu Junkers JU 52.

Mnichovskému výrobci se v témže roce 2019 povedla jiná akvizice – zakoupil tradičního německého výrobce (1862) hodinářských součástek a hodin i hodinek (od 1892), německou Ruhlu. Přitom převzal nejen zaměstnance, výrobní zařízení, ale i památkově chráněnou budovu postavenou v roce 1929 architekty Jeny Schreiter & Schlag. Současně Pointtec dál provozuje Ruhla Watch Museum v tomto objektu. Výrobce Iron Annie se tak cítí být ještě více oprávněn uvádět na pozici 6 svých časomír – Made in Germany. I když po pravdě jde spíše o sestavování hodinek než skutečnou výrobu. Co není ale může být, naznačuje majitel Willi Birk.

V každém případě letecký styl a dobré ceny jsou tu stále. Nedávným příkladem budiž novinka Iron Annie F13 Tempelhof. Má stále klasický pro značku pilotní design, používá strojek ETA, konkrétně Valjoux 7753, má průměr ocelového pouzdra 42 mm a na dýnku se safírovým sklíčkem je vyryto: Made in Germany, Uhrenwerke Ruhla. A cesta pokračuje…

Na titulním obrázku: Iron Annie, Zeppelin a objekt Ruhly

Foto: Pointtec

Iron Annie

F13 Tempelhof

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 42 mm, výška 15 mm, ocel

Kalibr: Valjoux 7753, průměr 30 mm, výška 7,9 mm

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 48 h

Kamenů: 27

Voděodolnost: 100 m

Cena: 1749 euro

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Zenith Defy Extreme Mirror
Zaujalo nás

Zenith: Dvojí lesk Zenithu

Stačilo by trochu zvětšit pouzdro a bylo by možné se v těchto hodinkách...

Kingsley No 1945 Type 1 Flying Ace
Zaujalo nás

Kingsley: Granát a letoun

O jeho hodinkách se vlastně jako první dozvěděli kupující z nedaleké prodejny doutníků,...

Louis Moinet Astronef
Zaujalo nás

Louis Moinet: Padesátka ocenění

Nasbírat celkem více než padesátku mezinárodních ocenění, včetně české ceny udělené na...

Zaujalo nás

Arken Instrumentum: O třídu výš

Podíváte se na hodinky a někam je cenově zařadíte. Děje se tak...