- Blog-magazín o hodinkách -

Home Top osobnosti Bremont: Čí jméno?
Top osobnosti

Bremont: Čí jméno?

Nová kolekce Supernova se strojkem, který lze z většiny nazvat vlastním. Tedy Made in England.
Nová kolekce Supernova se strojkem, který lze z většiny nazvat vlastním. Tedy Made in England.

Cestu britské značky od roku vzniku 2002 k cíli – stavět ve své manufaktuře označované jako The Wing v Henley-on-Thames vlastní strojky a většinu dílů pro hodinky – provázelo hned několik osobností. Přinejmenším dvě z nich budou možná pro někoho překvapením.

Začněme první osobností – jde o francouzského farmáře, na jehož poli nechtěně museli přistát bratři Nick a Giles English, fandové letectví a tvůrci nové britské hodinářské značky. Zvolili pro ni jméno Bremont. Proč?

Zakladatelé značky Bremont, bratři Englishovi. Oba fandové létání a hodinek.

Koncem 90. let letěli zakladatelé hodinářské firmy, bratři Englishovi, ve svém dvouplošníku ze 30. let přes Francii. Počasí se zhoršilo, motor běžel nepravidelně, což je donutilo nouzově přistát. Ve snaze vyhnout se francouzským úřadům, bratři více než rádi přijali laskavou pomoc farmáře, na jehož poli přistáli. Zůstali v jeho domě, letadlo ukryli ve stodole. Ukázalo se, že hostitel byl za války letcem a je nadaným inženýrem. Všude na statku viděli napůl zrestaurované nástěnné hodiny anebo části nejrůznějších motorů. Farmář dokonce stále nosil náramkové hodinky svého otce. Bratři slíbili, že jeho vřelá pohostinnost nebude nikdy zapomenuta. Jmenoval se Antoine Bremont.

Bratři zakladatelé

Přirozeně, že dalšími osobnostmi tohoto příběhu jsou samotní zakladatelé Bremontu Nick a Giles. Jak nám sami řekli při jednom setkání nedaleko hlavní haly tehdejší výstavy Baselworld, nemohli jinak. Lásku k letadlům zdědili po otci, leteckém inženýrovi a k vášni pro hodinky, speciálně letecké, to už byl jen krůček. V roce 2002 založili značku Bremont a v roce 2021 dosáhli toho, že otevřeli moderní manufakturu The Bremont Manufacturing & Technology Centre v Henley-on-Thames s 35 000 metry čtverečnými plochy a moderním vybavením, které je jednoznačně vede k onomu, již zmíněnému cíli. Postavit a prakticky kompletně vyrábět vlastní kalibr. Osobnostmi, které jsou spojeny se značkou jsou nesporně také známé postavy světa F1 nebo filmu. Vždyť hodinky ATL1-C nosí Tom Cruise, nebo Harrison Ford. 

Zatím posledním krokem k vlastnímu strojku je kolekce H1 Generation se strojkem řady ENG300 (poprvé v roce 2021 uveden v modelu Longitude). Název H1 odkazuje na ikonický námořní chronometr H1 britského hodináře Johna Harrisona. Další osobnosti, kterou majitelé nemohli pominout.

Bremont si už jednou zahrával s tím, že označí cizí strojek za svůj. V roce 2014 šlo o kalibr BWC/01 od La Joux-Perret vydávaný v modelu Wright Flyer za vlastní. Proto v případě ENG300 a jeho dalších verzí velmi opatrně hovoří o zásadních vlastních úpravách strojku od švýcarské firmy The+ (její značkou je Horage s kalibrem K1). Ostatně jak potvrzuje vedoucí technického oddělení Bremontu pan Michael Bellamy (pracoval pro Rolex, Richemont group i Audemars Piguet), dokladem je fakt, že přesnost chodu ENG300 je zásadně vyšší než u COSC: činí +/- 3 s za 24 h. Takže plní normu ISO3159 z roku 2009 pro chronometry, přičemž testy se provádějí ve Velké Británii.

Jestliže se obecně hovoří o tom, že vývoj a stavba nového kalibru od nuly vyžaduje znalost zhruba 3500 kroků, Bremont jich v současnosti zvládá 80 %. Šéf technického oddělení tak oprávněně hovoří o tom, že v případě kalibru ENG300 jde o víc než jen o modifikaci. Tudíž je zcela na místě, že strojek nese nápis: Made in England.

Ono označení platí nejen pro modifikaci strojku, ale i o jeho výrobě. Hovoříme o lince za značné peníze, která od roku 2022 začala vyrábět asi 5000 ks strojků i celých časomír, což je polovina roční produkce Bremontu. Zatím poslední hvězdou je trojice modelů, mezi nimiž vyniká Supernova, první s vlastním integrovaným kovovým tahem. Jde o velmi zdařilý kus jak designem, tak technikou (calibre ENG375) s ukazatelem rezervy chodu (65 h) a velkým datem. Má frekvenci 25 200 polokmitů/h.

Americký investor

Jak uvedli bratři Englishovi, všeho toho nebylo možné dosáhnout bez značných investic. Prostředky firmy získávala rozdílnými cestami od akcií až po přímé investice. Ty poslední přinesl nedávno Bill Ackman, americký podnikatel, jehož jmění se odhaduje na 2,5 miliardy dolarů. Ten se rozhodl investovat 48,4 milionů GBP (59 milionů USD) vlastních prostředků, takže se stal spolu se společností Hellcat LP hlavním akcionářem Bremontu. Giles English, spoluzakladatel Bremont, řekl: „Nick a já jsme nadšeni, že se Bill přestěhoval z kategorie sběratelů mezi investory.“

Americký investor o Bill Ackman začínal jako „prostý“ fanda, vše ale přerostlo ve fakt, že investoval 59 milionů USD.

Upřímně řečeno, není obvyklé řadit investory do kategorie osobností hodinářské firmy. Jistě, chtějí vydělat, ovšem tak vysoké částka, navíc z vlastních peněz, je dokladem toho, že dotyčnému jde o víc než jen vydělat. Samotný investor, který je nesporně další osobností této značky přiznává: „Dlouho jsem obdivoval krásně navržené, technologicky propracované a odolné hodinky Bremont s legendární leteckou a vojenskou historií.“

Nový kapitál použije Bremont pro expanzi na více trhů, umožní otevření nových butiků nejen v USA, rozšíření velkoobchodu, další zviditelnění značky a samozřejmě vývoj nových strojků, modelů. To vše není možné bez osobností jako je Bill Ackman, kteří stojí jaksi v pozadí. Někteří hovoří o tom, že tak vysoké investice zároveň mohou být předzvěstí toho, že Nick a Giles uvažují o prodeji značky. Oni ujišťují, že tomu tak není. Chceme tomu věřit, protože jsou osobnostmi, bez nichž Bremont může ztratit svého ducha.

Nový objekt moderní manufaktury o The Wing v Henley-on-Thames.

Bremont

H1 Generation Supernova

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 40 mm, výška 11,1 mm, ocel

Kalibr: ENG375, průměr 25,6 mm

Frekvence: 25 200 polokmitů/h

Rezerva chodu: 65 h

Kamenů: 22

Voděodolnost: 100 m

Cena: 7995 GBP      

Foto: Bremont, Peter Hurley Photography

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Skill Maelstrom Tourbillon
Top osobnosti

O. Mory: Stvoření bílého jednorožce

Ještě před pár lety bylo něco takového jako kompletně švýcarský tourbillon za...

Top osobnosti

Jacques Bianchi: Velký návrat

Ateliér hodináře Jacquese Bianchi byl a je stále na stejné místě v Marseille....

Top osobnosti

Dobrodružství s Doxou

Vyslovíte jméno Clive Cussler a většina připojí: uznávaný americký dobrodružný romanopisec, autor...

Top osobnosti

Cuervo y Sobrinos: Vzpomínka na Ernesta Hemingwaye

Když má hodinářská značka šanci počítat mezi své věrné zákazníky osobnosti jako...