Pro české příznivce časomír je měsícem, který již každoročně spojují s výstavou SEW Praha (Salon Exeptional Watches), říjen. Přesným datem jsou dny: pátek a sobota 20. a 21. října, místem pak Palác Žofín Praha.
Hodinářský výstavní svět opět ožívá. Asi tou největší akcí byla v této době, pokud pomineme asijskou verzi výstavy Watches & Wonders v Shanghai, ženevská prezentace Geneva Watch Days (29. srpna až 2. září) s celkem 40ti vystavujícími značkami. Nyní se bude 20. a 21. října konat exhibice SEW a poté následovat Watchtime Düsseldorf (27. až 29. října). No, a to nezmiňujeme akce, které se konají v Anglii a další za „velkou louží“. Jinými slovy, pražské setkání s tikajícím světem má své místo na mapě expozic hodinek prakticky celého světa a je mimořádně unikátní akcí ve střední Evropě.
Nevyzradíme žádné tajemství, když řekneme, že počet vystavovatelů se opět meziročně lehce zvýší, stejně jako se letos objeví noví. Například přijede značka z Bristolu ve Velké Británii Fears Watch Company, která už je na scéně 177 let a stojí za ní už šestá generace hodinářů daného jména. Naopak z druhé konce světa je Behrens. Jde sice o značku založenou v roce 2012 v čínském Shenzhenu, ale jméno si zapůjčila od německého průmyslového designéra Petra Behrense (1868-1940). Čím zaujala mezinárodní scénu? Za svoje téma si zvolila originální zobrazení času, a to od letošního roku i za pomoci vlastních strojků. Do třetice uvedeme dalšího „nováčka“, stoletou firmu Milus. Piloti amerického vojenského námořnictva operující v Pacifiku dostávali tak zaný „life barter kit“ se směnnými zlatými předměty a hodinkami Milus Snow Star. Umožnily jejich výměnou za informace zachránit sestřelenému pilotovi život, a to se také skutečně stalo. Věříme, že více o tomto příběhu, stejně jako o dalších nováčcích se dozvíte, když přijdete na výstavu SEW Praha 2023 (20. až 21. října).
Kromě expozic hodinek je totiž připravena i série přednášek v přednáškovém sále v přízemí Paláce Žofín, a to po oba dny. Témata jsou přitažlivá. Například znalec hodinek Ing. Libor Hovorka nechá nahlédnout do historie ladičkových hodinek, které byly součástí desítek misí amerických astronautů. Ing. Jaromír Ondráček, pedagog z jediné hodinářské školy v České republice přítomné fandy hodinek seznámí s tím, jak fungují bicí časomíry. Igor Sirota, šéfredaktor online magazínu www.timeforum.cz naváže na loňskou přednášku a zamyslí se nad tím, jak vznikající ceny časomír, kam směřují, a zda se ještě vyplatí do nich investovat, a do kterých. Prozradí i své tajné typy.
Pokud jde o vystavovatele, pak českou scénu zastoupí kromě jiného: Prim Manufacture 1949, nezávislý hodinář Ondřej Berkus, dvojice Prokop & Brož a také firma Robot. Za tak „trochu“ českého můžeme považovat i švýcarského producenta Czapek Geneve.
Pokud jde o země původu vystavovatelů, vedle domácích, půjde o švýcarské, japonské, německé, francouzské, čínské, kubánské, britské … Skutečně je nač se těšit, a vy, účastníci výstavy, máte to privilegium, že smíte vybrat hlasováním ty hodinky, které obdrží cenu „nej“ časomíry výstavy SEW 2023. Osobně se těším. Snad i vy.
Foto: SEW Praha