Kdo z nás, když navštívil náměstí sv. Marka v Benátkách, nezvedl oči, aby neobdivoval bronzové koňské spřežení, které ve své době všemocná benátská republika neukořistila v Konstantinopoli? Snad je to dokonce povinnost a žádný průvodce vás nenechá, abyste alespoň jednou obdivně nevzdechl. Možná se totéž očekává i od pohledu na jednu z novinek benátské značky Venezianico nazvané Redentore Bronzo.
Je svatou pravdou, že firma dvojice bratrů Morelli v poslední době nabídla doslova přehršel rozdílných číselníků pro své tři základní řady Nereide, Redentore a Arsenale. V posledním případě to například naposledy byl meteorit, ale v italských hodinkách zaujaly také číselníky s lapis lazuritem, zlatem, malachitem, ametystem, karbonem … Všechno jsou to lákavé nabídky, přiznám ale, že mým favoritem, pokud jde o číselník, a konec konců i materiál pouzdra, je model Redentore Bronzo. Výrobce se nenechal zlákat tím, že by bronz, podobně jako zlato, jednoduše vyleštěný nabídl jako číselník. Toho lesku … Naopak, Venezianico pozvedl pohled na západní průčelí benátského dómu a přenesl na číselník matný povrch kvadrigy. Tak její povrch za více než 7 století upravil čas, byť dnes na bazilice stojí replika, zato i v tomto ohledu věrná.

Ano, číselník mě oslovil právě oním dotekem historie, kouzlem jako by z autentického bronzu, zdánlivě totožného s tím, z něhož neznámo kdy přesně, vzniklo čtyřspřeží zřejmě pro hippodrom Konstantinopolu. Proces, na jehož začátku je leštění číselníku z měkké slitiny mosazi, zahrnuje další saténové kartáčování, vytváření rýh a ploch, které se podrobí chemickému procesu umělého stárnutí. Konečným efektem je kouzlo kovového povrchu koní, které jsou ve skutečné své výšce, tedy 2,38 metru na střeše dómu.


Legendární kvadriga našla svoje místo nejen na číselníku modelu Redentore Bronzo. Na dýnku najdete její vyobrazení díky gravírování v oceli. Ostatním materiálem pouzdra o průměru 40 mm (s nožkami 46,7 mm) a výšce 10 mm, je pak už bronz. Přesnější by bylo uvést, že jde o tak zvaný hliníkový bronz, který je slitinou asi 85 % mědi, 10 % hliníku a 4 % železa. Chlubí se vysokou odolností proti opotřebení, životností.

Efektní kombinace nového modelu s leštěným bronzovým leskem pouzdra a „letitým“ ztmavlým číselníkem, a trojicí lesklých ruček je vskutku nepřehlédnutelný. Zároveň vyvolává otázky, což je dobře, protože majitel hodinek může vysvětlit jejich příběh. Spojitost se čtyřspřežím na dómu sv. Marka v Benátkách.


Pokud jde o to, co je uvnitř pouzdra, hovoříme o mechanickém strojku s automatickým nátahem Miyota 9039. Jde o kalibr s frekvencí 28 800 polokmitů/h a rezervou chodu 42 hodin. Producent strojku garantuje maximální odchylku -10/+30 s za 24 hodin, ovšem je všeobecně známo, že jeho reálný chod je obvykle mnohem přesnější. I tak, důvod, proč Venezianico častěji sahá po japonských kalibrech, než švýcarských, je zjevný – nabídnout přijatelnou, řekli bychom až vstřícnou cenu, umocněnou i tím, že zaslání objednaných hodinek je zdarma. Takže konečná cena za tento kus je 750 euro. Za kus historie, nebo třeba vzpomínku na návštěvu Benátek a náměstí sv. Marka to rozhodně stojí.
Foto: Venezianico
Venezianico
Rendetore Bronzo
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 40 mm, výška 10 mm, hliníkový bronz
Kalibr: Miyota 9039, průměr 26 mm, výška 3,9 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 42 h
Kamenů: 24
Voděodolnost: 50 m
Cena: 750 euro