- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Louis Moinet: Stopy života
Novinky

Louis Moinet: Stopy života

Louis Moinet Starman
Louis Moinet Starman

Když jsem navštívil Les Ateliers Louis Moinet ve švýcarském Blaise, poznal jsem dvě sběratelské vášně jejího zakladatele a kreativního ředitele Jean-Marie Schallera: historické hodiny vytvořené samotným Moinetem a meteority. Obou artefaktů má celé sbírky. Ty ho také inspirují k tvorbě, jako například k zatím poslední novince, modelu Starman.

Vysvětlení, jak vznikl nový kus je prosté: „Mezi poklady mé osobní sbírky patří meteority, které mají fascinující příběhy“, uvádí pan Schaller a dodává. „Jeden konkrétní, Jbilet Winselwan, je známý přítomností aminokyselin, molekul, které jsou považovány za stavební kameny samotného života. Byl jsem fascinován těmito stopami života ve vesmíru, a tak jsem se rozhodl začlenit fragment tohoto meteoritu do časomíry s názvem, který vznikl zcela přirozeně: Starman“.

Není se čemu divit, stačí se podívat na číselník kusu se zlatým pouzdrem (růžové nebo bílé, 2 x 12 ks) o průměru 47,5 mm. Je vyříznutý z meteoritu Gibeon z prehistorické doby se vzorem označovaným jako Widmanstatten. Díky speciální receptuře byl obarven na tmavě modrou barvu. Nad tímto základem je druhý číselník ze safírového disku s malovanou, a to luminiscenční hmotou, mapou hvězd. Ve tmě pak září doslova jako nebeská báně. Dalším unikátem je fragment „živoucího“ meteoritu na pozici 12.

Na pozici 6 je pak minutový létající tourbillon, jak se označuje tato komplikace, jestliže nemá na čelní straně můstek. Navíc je v kleci umístěn mimostředně. Dále hovoříme o strojku s ručním nátahem, který nabízí rezervu chodu 96 hodin, protože používá dvojici pérovníků systému volte face. Což znamená, že jsou vzájemně k sobě otočeny jeden čelně a druhý zády. Společně pak jsou bubínky svým ozubením v záběru přes pastorek a společně dodávají energii soukolí strojku. Přitom ten pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů/h.

Co asi většinu obdivovatelů této značky zaujme stejně jako tato technika, je i designová stránka věci. Pod sklíčkem v dýnku totiž vidíte nejen tečky vzdálených hvězd, ale i ručně malovaných 7 planet Sluneční soustavy se sluncem uprostřed. Ty nejmenší mají v průměru jen 2 mm a jsou umístěny na mřížku nad strojkem jako by rámovala celý vesmír. Ještě ke všemu rozmístění planet není nahodilé, ale odpovídá datu 21. března 2013, kdy pan Schaller v observatoři Neuchatel odhalil skutečného tvůrce prvního chronografu na světě (1816) – Louise Moineta.  

Foto: Louis Moinet

Louis Moinet

Starman

Strojek: mechanický s ručním nátahem      

Pouzdro: průměr 47,5 mm, zlato

Kalibr: LM

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 96 h

Kamenů: 26

Voděodolnost: 30 m

Edice: 2 x 12 ks

Související články

Chronoswiss Pulse One
Novinky

Chronoswiss: Vskutku nově

Nikdo z nás si nebude namlouvat, že to, co marketing označuje za „nové“,...

Vostok Europe Embéčka Chrono
Novinky

Vostok Europe: Embéčko Chrono na zápěstí

Je těžké vybrat, čím začít představení embéčka. Snad že šlo u mladoboleslavské...

Prokop & Brož model Laurin & Klement 130 Limited Edition
Novinky

Prokop & Brož: Oslava 130 let Laurin & Klement

Škoda Auto v letošním roce slaví 130. výročí firmy Laurin & Klement,...

Formex Essence Ceramica Skeleton COSC
Novinky

Formex: Keramické kouzlo

Lze si vůbec představit, že by na vašem zápěstí trůnily hodinky s pouzdrem...