Věčný kalendář je něco jako ikonický symbol značky Bovet, ať už jde o kteroukoli ze tří hlavních kolekcí švýcarského výrobce. Nicméně řada Dimier více než ostatní dvě sází na praktickou stránku věci. Což platí i pro novinku Bovet Récital 21.
Model kombinuje mimořádnou technicku, kterou rozhodně věčný kalendář představuje, s dobrou čitelností a průhledem do mechanismu vlastního strojku 13DM05-QPR. To poslední, možnost sledovat pohyb jednotlivých dílů, zaručuje použití safírového číselníku v jednom ze tří kouřových odstínů – modrém, zeleném anebo hnědém. Díky tomu se otevírá pohled na strojek s celkem 464 komponenty. Údaje zobrazují tři vpravo se otáčející disky a jedna retrográdní ručka.
Na pozici 12 je otočný disk s trojicí písmen vyjadřující jednotlivé dny v týdnu. Na pozici 6 je pak 12 zkratek názvů měsíců v roce. Trochu tajemně působí číslovka 1 na pozici 3. Je to ale jednoduché, průsvitný safírový disk zobrazuje v okénku přestupný rok. Naproti tomu retrográdní stupnice s lichými číslovkami ve středu číselníku je dobře čitelná a decentní ručka míří na dané datum. Zdá se, že vše je takové, jaké byste u věčného kalendáře čekali. Tajemství je v možnosti snadného nastavení správných údajů. Vše funguje tak, že tlačítkem na boku pouzdra nastavíte správné datum a ostatní údaje se správně a automaticky zobrazí samy. Tudíž nezávisle nenastavujete datum, den v týdnu a měsíc i přestupný rok.
Musím se přiznat, že to je moje černá můra – nechám svoje hodinky s věčným kalendářem několik dnů bez nátahu, a pak mě čeká poměrně zdlouhavé nastavování. Řešení jako od Bovetu je oním vysněným řešením.
Récital 21 záměrně nechává na pozici 9 otevřený pohled na sekundové kolo. Na něj se vlastně otevírá nejlepší pohled z obrácené strany, ze stran dýnka se safírovým sklíčkem. To je typické pro značku Bovet. Navíc se tříramenná sekundová ručka na dýnku otáčí správným směrem. Stejně tak jsou skryté na základně i další informace i další informace – ukazatel rezervy chodu 5 dnů. A to v toto případě za pomoci jediného hnacího péra.
Ještě jedno „divadlo“ nabízí kalibr 13DM05-QPR. Je jím pohyb retrográdní ručky data. Není to nic nového, ale jakmile má skočit ručka například z data 31. na 1., neděje se tak skokově. Ručka se relativně pomalu, aby si to majitel hodinek užil, přesunula na první den nového měsíce. Skoková změna v daném případě nehrozí chybou z prodlení, takže je na místě si to užít. Nejde přece o měření času.
Přitažlivá na této novince je i ona možnost volby jedné ze tří barev. Výběr je věcí každého, ale já bych rozhodně volil modrý odstín. Působí elegantně, stejně jako tajemně a možná trochu nadpozemsky.
Vše je v pouzdře z titanu třídy 5 o průměru 40 mm a výšce 15,40 mm. Zase je tu jedno originální řešení. Pouzdro má sklon, aby na zápěstí byly hodinky nakloněny k očím majitele. Tudíž je pouzdro blíže k nim jen o výšce 10,25 mm, na vzdálenější straně pak o více než 5 mm vyšší (15,40 mm). Récital 21 tak nabízí vskutku originální věčný kalendář.
Foto: Bovet
Bovet
Récital 21
Strojek: mechanický s ručním nátahem
Pouzdro: průměr 40 mm, výška 10,25 až 15,40 mm, titan
Kalibr: 13DM05-QPR, 464 dílů
Frekvence: 21 600 polokmitů/h
Rezerva chodu: 5 dnů
Kamenů: 37
Voděodolnost: 30 m
Edice: 3 x 60 ks
Cena: 92 000 CHF