Samotní tvůrci modelu UR-230 Polaris švýcarské značky Urwerk hovoří o dvojici inspirací pro, řekněme druhou generaci, řady UR-230. Z jedné strany je to film z roku 2001 Vesmírná odysea, kde se prezentuje kosmický koráb Discovery One. Stejně tak prý máme v bílo-černém kontrastu hledat estetiku kosmického tělesa Apollon agentury NASA.
Pokud jste našli onu podobnost, nebo ji naopak nevidíte, je to jedno. V každém případě Martin Frei a Felix Baumgartner to tak vnímají. Pokud necháme stranou design členitého pouzdra o rozměrech 44,81 x 53,55 mm, rozhodně lze chápat jako kosmický materiál, z něhož je vytvořen. Jde totiž o kombinaci keramiky a uhlíkových vláken s pojivem. Tvůrci vysvětlují, proč jednoduše nezvolili bílou keramiku – je křehká, ať si jiné značky říkají, co chtějí. Proto si Urwerk zvolil partnera v podobě specializované firmy, která zkombinovala uvedené dva materiály, které zaručují z jedné strany tvrdost keramiky a z druhé přidali kompozitu schopnost odolat rázům. Díky tomuto spojení oněch rozdílných vrstev kompozitu vytvořil materiál kombinaci lesklých a matných vrstev o celkové výšce pouzdra 18,38 mm.
Spokojit se jen s designem by bylo vskutku velmi málo. Urwerk už doslova proslul, a znovu na současnou hodinářskou scénu uvedl časový mechanismus tak zvaných toulavých hodin. A zdaleka nejen to. Jeho moderní podobu dnes napodobuje nekonečný zástup především micro brandů, což není vůči nim myšleno negativně. Nicméně Calibre UR-7.30 dokáží napodobit jen v něčem, a tím jsou toulavé hodiny s minutovou tříramennou ručkou se satelitním mechanismem. Ovšem v případě Polarisu nejde jen o trojici ramen-hrotů, jako u jednodušších řešení.
Urwerk používá jediný nosník zakončený luminiscenčním hrotem, který ukazuje na 120stupňové škále minuty. Hodiny jsou zobrazené na třech ramenech v podobě obdélníků se čtyřmi stranami, celkem tedy 3 x 4 = 12. Onen nosník s hrotem se po minutové škále pohybuje od číslovky 0 do 60, aby se skokově retrográdně, po dosažené poslední číslovky minut v dané hodině, opět vrátil na nulu a nesl další rameno, další otočný po své ose obdélník s dalším číslem hodin.
Přirozeně, že tak složitý mechanismus, navíc při rezervě chodu 48 hodin, vyžaduje velmi mnoho energie. Tu dodává dvojice pérovníků doplněná o patentovaný systém dvojice vzduchových turbín. Jedna je určena pro ochranu proti rázům, které by mohly poškodit přesnost chodu strojku. Zřejmě si systém máme představit částečně jako vzduchové pérování v automobilu, které utlumí rázy. Nejde o trvalé tlakování vzduchu pomocí přívodu vzduchu kanálkem na miniaturní turbínu, jak tomu nasvědčuje ukazatel na pozici 11. Turbínu lze aktivovat nebo naopak vypnout.
Podobně je tomu i s druhou turbínou na pozici 1 s jasným označením on/of nebo zelenou či červenou tečkou. Její účel už známe z předchozích modelů Urwerk, jde o Air Brake, vzdušnou brzdu. Přívodem vzduchu do turbíny napomáhá jak rychlejšímu otáčení rotoru samonátahu, tak naopak jeho pohyb v případě nastavení otočného ovladače na dýnku, přibržďuje nebo rotor zcela zastaví. Poslední krok je na místě v případě, že majitel hodinek například zamíří na golfové hřiště.
Vesmírná odysea, kterou zahájila řada 200, tedy nyní pokračuje ještě unikátnějším „kosmickým korábem“, kterým je bezesporu novinka UR-230 Polaris. Kam až dvojice zakladatelů značky Urwerk „doletí“, to teprve ukáže čas. Směr je výjimečný.
Foto: Urwerk
Urwerk
UR-230 Polaris
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: 44,81 x 53,55 mm, výška 18,38 mm, keramický kompozit
Kalibr: UR-7.30
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva hodu: 48 h
Kamenů: 50
Voděodolnost: 30 m
Edice: 35 ks
Cena: 150 000 CHF