- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Jacob & Co.: Regulátor v novém
Novinky

Jacob & Co.: Regulátor v novém

Jacob & Co. Astronomia Régulateur
Jacob & Co. Astronomia Régulateur

Regulátory byly hodiny symbolizující přesnost, proto se používaly jako drážní hodiny, ale stejně tak vysely v každém hodinářském ateliéru nebo servisu, aby podle těchto referenčních regulovali hodináři všechny ostatní časomíry.  Ovšem Jacob & Co. jim dal v modelu Astronomia Régulateur zcela nový život.

Možná je přesnější, že jim vdechl nápaditější podobu, než jen prosté oddělené zobrazení v trojici sčítačů: hodin, minut a sekund. Přidal jim moderní vzhled s trojicí modrých, částečně průsvitných, polykarbonátových disků, přičemž technicky samotný regulátor povýšil na co nejpřesnější časomíru. A to dvojicí kroků. Jednak technici přidali minutový tourbillon, ke všemu létající, tedy upevněný na jediné ose, bez můstku. A navíc jde o tourbillon s planetárním pohybem. 1x se otočí klec kolem své osy za 60 s a zároveň se díky centrální tříramenné otočné konstrukci otočí opět 1x za 60 s po obvodu číselníku. Zbylá dvě ramena centrálního kolotoče nesou disk hodin a disk minut. A to díky použití dvojice diferenciálů. Největším překvapením je ale zobrazení sekund, a to prostřednictvím modrého prstence po obvodu zlatého pouzdra (průměr 43 mm) se sudými číslovkami sekund a zlatou ručkou na pozici 6, která míří na aktuální číslovku nebo index v podobě linky liché číslovky sekund. Právě přesné zobrazení sekund, dobře čitelné, bylo pro referenční hodiny a později kapesní i náramkové regulátory tak důležité. Jacob & Co. to udělal zcela nově.  

Řekli jsme, že pro zaručení vysoké přesnosti chodu časomíry učinila značka Jacob & Co. dva kroky. O prvním, tedy tourbillonu, už řeč byla. Druhým je opět známá technika, přirozeně zde v moderní podobě, kterou vysoce kvalitní časomíry používaly v minulosti – mechanismus konstantní popudné síly. Zjevně se jedná o vlásek, který předává energii od hnacího péra k soukolí každou 1/6 s. Rezerva chodu strojku JCAM56 činí 48 hodin.

Z výčtu technických řešení vyplývá, že jde o náročný kalibr, což potvrzuje jak poměrně značný jeho průměr 38,6 mm, tak počet jeho komponentů – 552. Dodejme, že pracuje na frekvenci 21 600 polokmitů/h.

Jelikož JCAM56 vychází z řady Astronomia, odpovídá tomu otočná ramena ve středu číselníku, odpovídá z designového hlediska i pouzdro této kolekci. Je ze zlata s trojicí safírových sklíček. Čelního, tak druhého nahrazujícího dýnko, ale i třetího na boku. Vše je tedy průhledné, otevřené pohledům a nebrání v tom ani nožky pouzdra, které jsou děrované. Zkrátka je to nefalšovaný regulátor, ale v té nejmodernější podobě, jakou si asi dovedeme představit.                  

Foto: Jacob & Co. Astronomia Régulateur

Jacob & Co.

Astronomia Régulateur

Strojek: mechanický s ručním nátahem

Pouzdro: průměr 43 mm, výška 18 mm, zlato

Kalibr: JCAM56, průměr 38,6 mm, výška 13,75 mm

Frekvence: 21 600 polokmitů/h

Rezerva chodu: 48 h

Voděodolnost: 30 m

Edice: 250 ks

Cena: 280 000 USD

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Jacques-Bianchi-JB200.004
NovinkyZaujalo nás

Jacques Bianchi: Stále legendou

Legendou se na jihu Francie, ve své dílně v Marseilles, stal hodinář Jacques...

Genus GNS1.2
NovinkyZaujalo nás

Genus: Had času

Jen málo kdo si vzpomene ze středoškolských let, že v biologii se koncový...

Robot Aerodnamic
NovinkySpolečnostZaujalo nás

Robot: Dáva o sobě vědět

Rozloučením s létem bychom mohli nazvat setkání fandů historických vozidel a hodinek v prodejně...

AVI-8 Hawker Harrier HUD Automatic
Novinky

AVI-8: Pilotní head-up displej

Vůbec první předchůdce současných head-up displejů byla technologie, která už v roce 1942...