Všechno to začalo barovým špičkováním dvojice Dánů Anderse Brandta a Simona Golgemana. U skleničky v baru v Kodani v roce 2015 jeden „pohanil“ nové švýcarské hodinky toho druhého, že prý mají komplikovaný design číselníku, špatnou ergonomii, a ještě horší cenu. Tak proč si nepostavit vlastní hodinky?! Tak se zrodila dánská značka Arcanaut.
My jsme vám ji už představili v jednom z minulých článků, takže dnes bude řeč jen o novinkách v podobě použití dalšího z neotřelých materiálů na číselník modelu z oceli o průměru 40,52 mm.
Co má Arcanaut už za sebou, pokud jde o materiály použité na „obličej“ jejich modelů ARC I a ARC II? První byla myšlenka využití mušlí na originální modré číselníky. Proces jejich opracování a získání konečné barevnosti, stejně jako třpytivého povrchu po rozdrcení zdaleka nebyl tak jednoduchý, jak to jednoduše teď popisuji já.
Druhým krokem bylo vytvořením nového, jiskřivě bílého povrchu. Po době hledání se zastavili u oxidu titaničitého (TiO2), což je sloučenina kyslíku a titanu. Nikoliv náhodou se jeho uměle vytvořená podoba také označuje jako titanová běloba. Po smíchání s průzračnou pryskyřicí značka Arcanaut dosáhla jím žádaného efektu.
No a nyní do třetice technici sáhli po Fordite, což je vedlejší produkt automobilového průmyslu. Přesněji jde o usazenou a ztvrdlou barvu, která se ve městě automobilů v Detroitu nahromadila v lakovnách automobilek v letech 1970 až 1990, kdy se výroba v řadě z nich zcela zastavila. Na plátky „nakrájená“ a povrchově upravená a fixovaná barva se zcela neopakovatelnými vzory a barvami nyní tvoří modelovou řadu Fordite. Jde o naprosto jedinečné kusy vždy v limitovaných edicích za cenu 4 278 euro.
Spíše jen pro připomenutí uvádíme, že pouzdro je z oceli s voděodolností 100 m, použitý strojek je Soprod A10.
Foto: Arcanaut
Arcanaut
ARC II Fordite
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 40,52 mm, ocel
Kalibr: Soprod A10
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 42 h
Voděodolnost: 100 m
Edice: 25 ks/rok
Cena: 4 278 euro