- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Zaujalo nás Code41: Ještě levnější
Zaujalo nás

Code41: Ještě levnější

Code 41 model X41 Edition 5
Code 41 model X41 Edition 5

Všechno to začalo jako vzdor – kdo říká, že nelze postavit originální švýcarské hodinky s vlastním strojkem, výjimečným designem, vyspělou technikou a v omezených sériích za ceny až 4x nižší, než jaké požadují známí výrobci?! Za tímto názorem hledejme Claudia D´Amore a jeho hodinky X41.

Celý projekt Code41 postavený na komunitě fandů časomír, kteří uznávají zásady TTO, tedy naprosté transparentnosti a originality, vyústil v roce 2019 v první kusy. Nyní přichází novinky s pouzdry z titanu číslo 5 nebo AeroCarbonem, tedy z uhlíkových vláken, materiálu používaného v letectví. Známý hodinářský designér a zakladatel Code41 D´Amore se nespokojil jen s tím, že zveřejnil skutečné náklady na jednotlivé části hodinek i svůj zisk. „Naše cena není výsledkem tak zvaného umístění značky na trhu, tedy toho, kam sama sebe zařadila a podle konkurence stanovila cenu. Ta je přímým odrazem nákladů na výrobu,“ říká zakladatel. To byl začátek.

Následovalo rozhodnutí, že lze vyrobit za zásadně nižší cenu kus s výjimečným designem, z 90 % Swiss made, s vlastním, technicky nikoliv triviálním strojkem. Model X41 má totiž kalibr s periferním rotorem, zobrazením velkého data pomocí dvojice safírových disků s měsíční produkcí asi 150 časomír (Timeless Manufacture). Cena kalibru je 1 705 USD (100% Swiss) a má 297 dílů, rezervu chodu 45 h a přesnost chodu -2/+ 10 s za 24 h. Pouzdro za 153 USD je z Číny, řemínek za 35 USD dovezli z Itálie …

Nyní přichází X41 Edition 5 ve dvou verzích – s pouzdrem o průměru 42 mm z tatinu, místo původního čísla 2, nyní třídy 5. Dovoluje přesnější opracování, je o 43 % lehčí než ocel, a přitom s vyšší odolností proti poškrábání. Druhá verze je z karbonu, který vznikl z 300 vrstev pokládaných na sebe pod úhlem 90 stupňů a následně vypalovaných v peci pod tlakem 10 barů. Výsledný materiál je 2x lehčí než zmíněný titan, takže hmotnost časomíry činí 45 g a s řemínkem 75 g. Zároveň má AeroCarbon 2,5x vyšší pevnost v ohybu než ocel. Hi-tech materiály, unikátní design i vlastní kalibr. A to vše za 4x nižší cenu, než byste čekali.

Foto: Code41

Code41

X41 Edition 5

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 42 m, výška 11,7 mm, titan/karbon

Kalibr: X41, 297 dílů

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 45 h

Kamenů: 33

Voděodolnost: 50/100 m

Edice: 600 ks

Cena: od 5 443 euro       

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Zenith Defy Extreme Mirror
Zaujalo nás

Zenith: Dvojí lesk Zenithu

Stačilo by trochu zvětšit pouzdro a bylo by možné se v těchto hodinkách...

Kingsley No 1945 Type 1 Flying Ace
Zaujalo nás

Kingsley: Granát a letoun

O jeho hodinkách se vlastně jako první dozvěděli kupující z nedaleké prodejny doutníků,...

Louis Moinet Astronef
Zaujalo nás

Louis Moinet: Padesátka ocenění

Nasbírat celkem více než padesátku mezinárodních ocenění, včetně české ceny udělené na...

Zaujalo nás

Arken Instrumentum: O třídu výš

Podíváte se na hodinky a někam je cenově zařadíte. Děje se tak...