Přestože jsem se již setkal pod hladinou s mantou sibou skvrnitou, stále mým snem zůstává možnost uvidět velkou mantu atlantskou. Kdo má podobné přání, může si ho splnit i na suchu. A to, když ne koupí, tak alespoň tímto čtením o novince hongkongské značky Atowak, nazvanou Manta-X.


Nechejme design titanového pouzdra (třída 5) o rozměrech 49,5 x 42 mm a výšce 13 mm stranou. Je na každém, zda v něm skutečně evokuje pohled na zmíněnou parybu, či zda se mu zamlouvá nebo nikoliv. V každém případě je řeč o mimořádném originálu.
Tím pro nás podstatnějším, je jeho technika, která je doprovázena trojicí světových prvenství. Dvojici jich nepřehlédnete na číselníku. Jde o zobrazení hodin, tedy systém označovaný výrobcem velmi složitým názvem: Hexa Prism 3D Wandering Hour System. Když to velmi zjednodušíme, jde o rameno ve středu číselníku pod výrazně klenutým safírovým sklíčkem. Na jeho dvou koncích jsou šestihranné hranoly s číslovkami hodin, které projdou dráhu 90 stupňů podél stupnice minut a otočí se vždy o 60 stupňů, a to za tři desetiny sekundy (0,3 s). Tedy vskutku skokově, aby ukázaly aktuální hodinu. V čem je vlastně novinka, vždyť toto někdy označované jako karuselové zobrazení hodin už známe především u značky Urwerk, ale konec konců už i u Atowak (model Cobra). Obvyklé je, že ramena nesoucí otočné hranoly jsou 4, někdy 3, ale až nyní jen 2.


Druhou technikou novinkou je systém Tidal Gravitas patentovaný asijskou značkou, který představuje 13 samostatných kostek, které se kaskádovitě s postupujícím časem, v 5minutových intervalech otáčejí a ukazují minuty – 05, 10, 15 atd. Pružiny umožňující skokové otočení jsou vyrobeny s přesností 0,003 mm. Oním třetím patentem je nové řešení synchronizace obou zobrazení, tedy hodin a minut. Neděje se tak za pomoci dílu tvaru klasického maltézského kříže, jak je obvyklé, ale kola z karbonu s jediný palcem, aby byl záběr tichý, klidný.
Co na celkově velmi technicky sofistikovaném kusu s vlastním modulem (AK-07BA, 50 dílů) možná trochu zaskočí, je fakt, že za základ nebyl použit řekněme „dražší“ základní strojek s vyššími parametry, které jsou navíc v Hongkongu k mání. Základ tudíž tvoří Sellita SW200. Z druhé strany je to švýcarský strojek, proti němuž jen málokdo bude mít výhrady. Přičemž výrobce ho odladil na přesnost chodu +/- 7 s za 24 h.


V každém případě vám tahle manta na ruce zaručí pozornost ostatních, stejně jako vás samotných. Neříkejte, že nebudete sledovat třeba změnu hodin, nebo kaskádovité změny po pěti minutách. Tomu prostě nelze odolat, stejně jako setkání s mantou pod hladinou.
Foto: Atowak
Atowak
Manta-X
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: 49,5 x 42 mm, výška 13 mm, titan 5
Kalibr: SW200, modul AK-07BA
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 38 h
Kamenů: 26
Voděodolnost: 30 m Cena: 3800 USD