- Blog-magazín o hodinkách -

Home Nezařazené Angles: Toulavé hodiny
Nezařazené

Angles: Toulavé hodiny

Angles Orbitron Automatic
Angles Orbitron Automatic

Rozhodně se nechystáme tvrdit, že něco velmi blízkého tomuto kusu, a to od uznávané značky, už není na trhu. Ostatně také samotná myšlenka tak zvaných toulavých hodin není nijak nová. Zřejmě první hodiny tohoto typu pro papeže postavili v 17. století bratři Campani a už v roce 1710 dostaly díky hodináři Johnu Bushmanovi podobu kapesních hodinek. Ale, a to prosím musíte uznat, za takové peníze získat takhle sofistikované toulavé hodinky, jaké nabízí Angles Watch pod názvem Orbitron Automatic, to se jen tak nevidí.

Vše je umístěno v obdélníkovém pouzdře o velikosti 39 x 46 mm a výšce 16 mm z titanu, a v případě dvou černých verzí (doplňuje je šedá titanová) s DLC povrchovou úpravou, která je podstatně odolnější než běžné používané PVD povlakování (napařování). V případě DLC se na povrch kovu nastříká povlak v podobě uhlíku, který se následně rychle ochladí, a tak se „černé saze“ DLC doslova přitaví k základnímu ocelovému povrchu. Ten je více odolný proti poškrábání. Už to, že hongkongská společnost Angles používá daný náročný postup, si zaslouží pochvalu.

Stejně tak vlastní modul orbitálního zobrazení hodin není jednorázovým řešením techniků značky. Uvedla již klasické hodinky s toulavými hodinami (Base60), kdy se v otevřené horní části číselníku pohybuje číslovka hodin po půlkruhové škále minut. Další krokem byl model Koi-5 Automatic se třemi safírovými disky a čtyřmi číslovkami hodin, které se při otáčení pohybovaly nad škálou minut na pozici 6. Nejblíže k poslední novince je kus Cerberus s tříramenným modulem, na jehož ramenou jsou otočné kolem své osy segmenty se 12 čísly hodin. Hroty jednotlivých ramen pak při otáčení celého modulu míří na minutovou škálu. Na samém vrcholu vývoje pak stojí současná novinka Orbitron.

Na základě běžného strojku Miyota 9039 s frekvencí 28 800 polokmitů/h je postaven vlastní modul, opět s tříramenným centrálním dílem, na němž je trojice krychlí se čtyřmi stranami, a tedy čtyřmi číslovkami. Ty se pomocí skrytého palce po průchodu po minutové škále otočí kolem své horizontální osy a nastaví další číslovku hodin. Zároveň se ale všechny tři krychle na každém ze tří ramen vždy při oběhu číselníku pozvolna otáčejí také kolem své vertikální osy, a tak zůstávají čísla čitelná, s trojúhelníkem hrotu mířícím na pozici 6.  Je to vskutku kouzelný tanec mechaniky.

Jak říkám, není to nový nápad, Urwerk tohle přinesl na scénu už dříve (modely UR 110 a 120, byť s minutovou škálou na pravé straně), ale Angles dokázal, že takto sofistikované a originální zobrazení času, vycházející ze základní myšlenky toulavých hodin staré 4 století, umí postavit za méně než 1000 euro. Klobouk dolů a Orbitron na zápěstí.

Foto: Angles

Angles

Orbitron Automatic

Strojek: mechanický s automatickým nátahem             

Pouzdro: 39 x 46 mm, výška 19 mm, titan/DLC

Kalibr: Miyota 9039, modul

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 36 h

Kamenů: 24

Voděodolnost: 30 m

Cena: 850 euro

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Bianchet Flying Tourbillon Grande Date B1.618
Nezařazené

Bianchet: Fibonacciho spirála v čase

Středověký italský matematik Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci byl přesvědčen, že jeho posloupnost,...

Přátelé hodinek Robot se sešli na večeru plném legend
NezařazenéNovinky

Setkání s Emersonem Fittipaldi, představení nového modelu Ida

Robot: Večer s legendami. Česká nezávislá hodinářská značka Robot by Bohematic nabídla šanci...