Běžně se v souvislosti s uznávanými švýcarskými značkami vracíme přinejmenším o století dozadu, abychom povyprávěli jejich příběh. Ovšem v tomto případě má za sebou oslavenec všeho jeden tucet let. V roce 2012 založená firma HYT, vloni oslavila své desetiletí modelem Conical Tourbillon.
Už samotný technický základ časomír HYT je naprosto unikátní a nemá obdoby v hodinářství. No, pravda její nejjednodušší podobu, tedy klepsydru (sloučenina dvou řeckých slov: krást, voda), už znali třeba v Egyptě za faraona Amenhotepa III. V Evropě se ovšem vodou poháněné hodiny objevily až ve 14. století. Ovšem hodinky zobrazující čas kapalinou, to je objev 21. století a značky HYT. Už technika nezbytná k vytvoření takové časomíry je unikátní.


Dvojice měchů
Základ mechanického strojku, v případě Conical Tourbillon je to kalibr 701 TC s 533 komponenty, je dvojice měchů ze speciálního jemného kovu, na které jsou napojeny dvě skleněné kapiláry se stěnami o síle čtvrtiny lidského vlasu, ovšem uzavřené tak, že jsou 10 000x vodě odolnější než běžné potápěčské hodinky. Každý měch pod určitým tlakem, tedy při určitém stlačení měchu, což určuje programová vačka, vhání odlišnou kapalinu do kapilár. V pravém rameni je bezbarvá a v opačném zabarvená a napuštěná luminiscenční látkou, takže lze čas odečítat i v noci. Dvanáctihodinové otáčení vačky přenáší povel na mechanismu stlačující vaky přes hmatadlo. Přičemž na pozici styku obou kapalin, které se vzhledem ke své hustotě a složení vzájemně nemísí (fyzikální jev odpuzování molekul některých tekutin), odečítáme retrográdně zobrazený čas ve 12hodinovém cyklu. Ten nový, tedy po hodině 12. potřebuje mechanika pro zobrazení 1. hodiny zhruba jednu minutu. Načež znovu ukazuje správný čas.


Kromě tohoto řešení měli v HYT ještě jeden závažný úkol, zajistit, aby změna, a především zvyšování okolní teploty na hodinky neměla vliv na rychlejší rozpínání tekutin v kapilárách. K tomu slouží termální kompenzátor v jednom z měchů.
Dnes, už za 12 let existence technici neustále posouvali techniku k vyšší a vyšší přesnosti chodu jicího strojku a tím pádem i zobrazení času pomocí tekutiny. Jak známo, na další úroveň je kromě jiného možné dostat přesnost mechaniky i za pomoci tourbillonu, který eliminuje jak zemský magnetismus, který má vliv na vlásek, tak i na polohovou chybu. V druhém případě jde o to, aby hřídel věnce oscilátoru v určitých polohách nepřenášela její vyšší tření na celý mechanismus a jeho přesnost. Cesta tedy byla zjevná – uvést strojek s tourbillonem.
Pod třemi úhly
Už „spárování“ strojku zobrazujícího čas retrográdně tekutinou s běžným tourbillonem by bylo unikátní. Pro HYT to ovšem bylo málo. Desetiletí chtěli přivítat velkolepěji.
Foto: HYT
HYT
Conical Tourbillon
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 45 mm, výška 15,2 mm, platina, titan
Kalibr: 303 dílů
Frekvence: 21 600 polokmitů/h
Rezerva chodu: 72 h
Kamenů: 45
Voděodolnost: 30 m
Edice: 10 ks
Cena: 148 500 CHF