Jakmile před lety COSC přestalo zveřejňovat čísla o tom, kolik která švýcarská hodinářská značka dala certifikovat v jejich laboratořích hodinek, definitivně se zavřela voda nad dostupnými a relevantními údaji o výrobě jednotlivých producentů časomír v této alpské zemi. Přesto nějaká fakta přece jen máme. Dovolují konstatovat – zrovna na výbornou rok 2024 nedopadl.
Je to očekávaný výsledek. Dokonce předpovídaným šéfem vystavovatelského týmu Watches and Wonders a společnosti Rolex Jean-Fréderic Dufourem, který jinak také patří mezi „mlčochy“, kteří jen ojediněle cokoliv komentují. Nicméně předpověděl, že v roce 2024 menší výrobci po předchozím až 20% růstu, ztratí v roce 2024 až 15 % tržeb. Velcí pak 2 až 3 %. Dokladem správného odhadu a smutného loňského výkonu budiž fakt, že 50 nejvýkonnějších švýcarských hodinářských společností přišlo o 2,3 % tržeb.
Nad tím by se dalo mávnout rukou, jenže tento výsledek zachraňují velcí, jako třeba Rolex, který vloni zvýšil svůj obrat o 5 % díky prodeji 1 176 000 hodinek a utržil 10,6 miliardy CHF. Naopak z 50 hodinářských značek, společnostmi Morgan Stanley a LuxeConsult sledovaných, jich 39 šlo dolů. Dokonce i velká čtyřka – Audemars Piguet, Patek Philippe, Rolex a Richard Mille – si může připsat v průměru jen 3% růst.
Blahopřát si za daného stavu může 11 značek, ovšem výraznější růst prodejů měli mimo velkou čtyřku už jen: Cartier, Franck Muller nebo TAG Heuer. Třetímu z nich zjevně pomohla k růstu prodejů o 9 % nová angažovanost v F1.

Nejambicióznější rival Rolexu z uskupení Swatch Group, tedy Omega, naopak zaznamenal snížení, a má asi 4,5 x nižší maloobchodní tržby než značka s korunkou. Ale je na místě zdůraznit, že hovoříme jen o Rolexu, protože podle Morgan Stanley, který pátrá po číslech všude kde to jen jde (u subdodavatelů, v účetních uzávěrkách, výročních zprávách a podobně), šel Tudor vloni s tržbami dolů o dramatických 34 %. Se zápornými čísly musí počítat i u Hublotu (- 26 % tržeb), ale i IWC, Jaeger-LeCoultre, Panerai, Blancpain, Hermés, Swatch, Chopard …
Jak dopadla celá uskupení? Swatch Group měl vloni zřejmě o 10 % nižší tržby, Richemont Group o 9 % a LVMH o 5 %.
No, a teď může kdokoliv z prodejců kontrovat – ale my jsme dostali z centrály ve Švýcarsku naopak pozitivní informace, a prý máme nad těmito čísly mávnout rukou. A ještě lépe kritizovat je, stejně jako velký oponent zveřejňování jakýchkoliv čísel šéf Swatch Group Nick Hayek.
Jistě, mohli bychom uvádět oficiální údaje, jenže … Švýcarští hodináři je jednotlivě po značkách jako celek je neposkytují. Proč? Mohou tak kdykoliv tvrdit – to nejsou správná čísla. Tak co zapomenout na bobříka mlčení a nabídnout oficiální? My už v takovou otevřenost nevěříme, a tak se držíme čísel, která jsou vůbec dostupná. Ta rok 2024 nechválí a podle nás podobná musíme čekat i letos.
Foto: Rolex a internet