Na první setkání s belgickými hodinkami Ressence a jejím zakladatelem jménem Benoît Mintiens nemohu zapomenout. Na Baselwordu před 15 lety jsem minul ve velkém stanu nezávislých značek muže stojícího u malé obrazovky kde se ve smyčce zobrazoval pohyb plánovaných hodinek s disky místo ruček. Aniž jsem se zcela zastavil, řekl jsem jen – quartz. Tvůrce se otočil a začal mi vysvětlovat, že vůbec ne a ukazoval, jak vše bude fungovat. Měl jsem to tak trochu pouhé přání. Mechanické hodinky s pohybem disků jako když s vámi někdo hraje skořápky. V duchu jsem si řekl – uvidíme.
Už za rok, tedy 2011, byla představena řada Zero, ještě s korunkou. Ovšem už s oním „tanečním večírkem“, který představuje čtveřice otočných o 360 stupňů displejů: centrálního minut, druhého největšího – hodin a dvojice stejných rozměrů – sekund a dne nebo noci. Vše bez ruček, které nahrazuje jejich zobrazení na otočných discích. Přičemž ten „nejpomalejší“ se otočí 1 x za 24 hodin a další za 12 hodin, 60 x za hodinu a 60 x za minutu.
Taneční pořádek
O tanec na číselníku se postaral vlastní modul ROSC, nebo-li Ressence Orbital Convex System. Zjednodušeně řečeno je to značkou Ressence patentovaný mechanismus s orbitálním pohybem convexních-klenutých číselníků.
Centrální minutový má průměr 125 mm, přičemž hodinový je proti centru číselníku skloněn o 3 stupně, sekundový o 6,25 stupně, a zbylé dva o 4,75 stupně. Po technické stránce představuje ROCS 13 kol a pastorky, celkem pak se 107 až 215 díly (podle konkrétních modelů), které poháněl zprvu kalibr ETA 2824, poté i 2892. Základ tvoří ozubené okruží kolem číselníku, s nimiž jsou v záběru pastorky a kola umístěná pod pěticí můstků. Právě ty zajišťují pohyb jednotlivých disků se zobrazením ruček. Pouzdro Zero mělo průměr 42 mm a bylo z oceli.
Bez korunky
Type 1 se proti sérii Zero „zbavil“ korunky. Opět mimořádně významný krok, který si zakladatel Benoît Mintiens, sám průmyslový designér, velmi považoval. Tím je uvedení Type 1, který se obejde bez korunky. Podle tvůrce designu je to velmi vhodné pro ucelený vzhled časomíry. Pravda, ještě stále se Ressence neobejde bez výklopného půlkruhu na dýnku, které nahrazuje korunku. Pohyb okruží na dýnku jednou stranou zajišťuje nátah druhou nastavení disků-ruček.
Ressence pokračovala zvolenou cestou – zbavit se korunky. Hovoříme o systému RCLS, kdy se za pomoci otočných disků a magnetismu. Máme na mysli fakt, že jde o další krok, kdy z „kola ven“ jde výklopný půlkruh na dýnku nahrazující korunku. I bez toho se Ressence obešlo a dnes jen zvýrazněné zářezy na otočném okruží dýnka nebo kulaté jemné výstupky postačí k tomu otočit jím vlevo a natáhnout hnací péro nebo vpravo a nastavit správný čas.
Rok 2013 a novinka Type 3 přináší další technické řešení, kterým je zaplnění prostoru mezi číselníkem a safírovým sklíčkem olejem (3,57 ml). Důvodem je lepší čtení časových údajů, zbavení se nepříjemného lomu světla. Efekt vypouklého sklíčka činí kus mnohem zajímavější. Model získal hned 3 mezinárodní ocenění a mezi nimi i hodinářského Oskara, tedy Grand Prix d’Horlogerie de Genève.
Pod vodu
Použití tekutiny na bázi nafty pod sklíčkem, která tak tvoří jako protitlak pod vodou dovolilo představit v roce 2015 Type 5 s voděodolností do 100 m, splňující normu ISO 6425. Použity byly dvě novinky: teploměr oleje v pouzdře a jakýsi kompresní zámek, tedy mechanismus uzamykající pouzdro, aby více přiléhalo k těsnění a odolalo tak tlaku pod vodou. Tlak vody na sklíčko stlačí olej, který díky lopatkám otočného disku proudí v pouzdře. Což vyvolá protitlak oleje, který běžně plynule protéká otvory. Tlak zahřeje olej, který nestíhá protékat malými otvory, a tak zatlačí víko a uzavře pouzdro.
Limitovanou edicí 12 kusů Type 5 AIT v pouzdře o průměru 46 mm a výšce 15,5 mm z titanu třidy 5 (85 g) vrcholí cesta Ressence pod vodu. Mají skutečně to, co od časomíry schopné jít pod vodu očekáváte – jednosměrně otočnou lunetu se zvýrazněnou stupnicí pro 15 minut, výraznou luminiscenci a jelikož mají výrazné žluté detaily, takže vzhledem k voděodolnosti do 100 m, budou při šnorchlování a nějakém tom mělčím ponoru dobře čitelné.
I pryžový tah, stejně jako již zmiňovaný zámek pouzdra s ryskou mířící na pozici 3 na nápisy Lock nebo Setup, odpovídají možné cestě pod vodu. Podle nás velmi povedené, byť dnes už těžko dostupné vzhledem ke zcela limitované edici.
Přesnost upraví mobil
O modelu Type 2 e-Crown bez nadsázky lze hovořit jako o prvních mechanických hodinkách s chytrou, elektronickou korunkou. Je to něco mimořádného, když vezmeme v potaz, vůbec první použití korunky místo natahovacího klíčku na hodinkách. Připisujeme tento nápad Johnu Arnoldu v roce 1820 a skutečnému uplatnění v roce 1830 na miniaturních hodinkách Antoine-Louis Bregueta. I kdybychom nechtěli jít tak daleko, pak bychom mohli vzít za základ fakt, že korunka na pozici 3 s dvojicí pozic je na světě od roku 1842, a to díky vynálezu posuvného pastorku francouzského hodináře Jeana-Adriena Philippe. I tak je řeč o dílu hodinek, který se v podstatě nezměnil 183 let. Dokonce se hovoří o tom, že korunka je neopěvovaný hrdina hodinářství.
Ovšem Ressence svým systémem e-Crown poprvé na světě u mechanických hodinek vyřadil korunku částečně i zcela. Částečně za pomoci výklopné plošky na dýnku, kterou se otočením nastavují ručky v jednom i druhém směru. Ještě zásadnějším krokem je elektronický modul nazvaný e-Crown. Pomocí Bluetooth se z chytrého mobilu s potřebnou aplikací přenese časový signál do modulu a ten nastaví ručky-disky správného času. Stejně tak dovoluje nastavit až dvojici GMT časů. Stačí 2 x poťukat na sklíčko a tím aktivovat modul, který převezme signál z mobilu. Nebo vše nechat na elektronice, která jednou za 3 měsíce automaticky upraví správný čas. Aby se šetřila elektrická energie, funkce e-Crown se vypne, jakmile nemá majitel na zápěstí déle než 12 hodin. A kde se bere potřebná elektrická energie pro elektromotorky, i když spotřeba činí jen 1,8 joulu za den, nastavující čas v hodinkách? Na číselníku je 10 fotovoltaických článků, které ji dodávají.
Jen e-Crown má celkem 87 komponentů a celá časomíra pak 479 (45 kamenů). Jsou v pouzdře z titanu třídy 5 s antracitovým PVD povlakem o průměru 45 mm a výšce 12 mm, při voděodolnosti 10 m. Přitom jako jicí strojek je použita ETA 2892 s rezervou chodu 36 h.
Je zjevné, že Ressence se tímto modelem dostala na svůj současný technologický vrchol. A cesta dál? K jednoduchosti.
V jednoduchosti je síla
Kudy teď? Právě taková otázka evidentně ve společnosti Ressence padla, jak s ohledem na dosavadní technická řešení, tak vzhledem k ekonomické situaci, která nenahrává drahým kusům. Ostatně nic nového obě cesty hodinářství uznává – od jednoduchého ke složitému a opačně. Druhým směrem zamířila belgická společnost. Řeč je o současných Type 8 a 9. Řekli bychom že jde o nejjednodušší, nejmenší a nejlehčí hodinky, jaké zatím společnost z Antverp vytvořila.
Samozřejmě, že onu jednoduchost berte s rezervou. Stále je ve hře vlastní modul ROCS, nicméně otáčí se jen dva disky. Centrální s luminiscenčním hrotem v podobě minutové ručky, přičemž ta se otáčí jako celý číselník a ukazuje na 5minutové indexy na lunetě pouzdra. Druhý disk hodin pak rotuje uvnitř otočného číselníku. Je to výrazně zjednodušená varianta. I tak hovoří výrobce o tak náročném vlastním modulu, že sám přiznává – menší hodinky vyrobit nedokážeme. Průměr jejich pouzdra z titanu je 39 mm. Hmotnost pak činí všeho 39 g. Zkrátka, rafinovaná jednoduchost v šedé a svěží modré.
Za 15 let Ressence přešla od digitální projekce svého plánu až k výrobě celkem 7 základních modelů a bezpočtu verzí, ale i zásadních technických řešení a světových prvenství, a to je na tak mladou značku víc než dost.
Foto: Ressence