- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Zaujalo nás Artime: Chic a sport?
Zaujalo nás

Artime: Chic a sport?

Artime ART01-5N
Artime ART01-5N

Samotný švýcarský výrobce Artime, který má na kontě všeho dva modely, o tomto ART01-5N hovoří jako o kombinaci šik stylu se sportovním nádechem. Nás, byť jen z fotografií, přesvědčuje vizuální lehkost tohoto kusu.

Přes průměr pouzdra 42 mm z růžového pouzdra působí letošní novinka v limitované edici 20 kusů, coby skrz naskrz průhledný a odlehčený výtvor. V této verzi z růžového zlata vsadil výrobce právě na onen drahý kov. Z něj je nejen pouzdro o výšce 11,4 mm, ale také trojice můstků ve tvaru písmene V, které nesou celý strojek, stejně jako řada kol. Vlastní kalibr, na kterém doslova spočítáte oněch „pár“ kol, je ve skutečnosti poměrně sofistikovaným dílkem, což potvrzuje i možná překvapující celkový počet dílů – 261. Sice jde jen o „dvouručku“ (možnost sledování sekund pomocí zjednodušené škály na tourbillonu považujeme za ryze teoretickou). Zároveň jde o tourbillon umístěný na pozici 6.

Za číselník můžete považovat úzké okruží po vnitřním obvodu pouzdra ze safíru s luminiscenčními body 5 minut a ryskami zbývajících minut. Překvapuje, že tak jemný kus našel cestu, jak i na skeletovaných ručkách umístit poměrně výrazné luminiscenční plochy.

Na první pohled na strojku vyniká mechanismus nátahu a nastavení ruček. Pracuje ve třech polohách, v závislosti od stisku tlačítka v korunce. Podle toho se z N, tedy neutrální polohy, pohne rameno páky s pastorkem nahoru na pozici R, nátahu, nebo dolů H a nastavení ruček. Jde o už známý a technicky poměrně náročný přístup, nicméně společnost Artime ho zvolila, aby znovu a znovu nechala nahlédnout do toho, jak doslova celý strojek pracuje. Ať už jde o nátah pérovníku zajišťujícího chod strojku 80 h, nebo rozkyv věnce oscilátoru, který pracuje na frekvenci 21 600 polokmitů/h, či otáčení klece minutového tourbillonu. Vše máte na očích.

Na rozdíl od prvního modelu Artime nejen přidal růžové zlato, ale zároveň pryžový tah s textilní strukturou, a to ve třech odstínech, včetně neutrální šedé.

Ústřední roli přirozeně hraje skeletovaný strojek. Ostatně nikoliv náhodou ze šestice mužů, kteří stojí za zrodem této značky, jen jediný má své jméno na hodinkách. A to hodinář Didier Bretin, který pracoval u Breguet, Audemars Piguet, absolvoval stáž u Philippa Dufoura a v Greubel-Forsey si nakonec vyzkoušel, jaké je to stavět celý strojek. Nyní jsou to celé hodinky a rozhodně mimořádné.

Foto: Artime

Artime

ART01-5N

Strojek: mechanický s ručním nátahem

Pouzdro: průměr 42 mm, výška 11,4 mm

Kalibr: Artime, 261 dílů

Frekvence: 21 600 polokmitů/h

Rezerva chodu: 80 h

Kamenů: 25

Voděodolnost: 50 m

Edice: 20 ks

Cena: 225 000 CHF

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Jacques-Bianchi-JB200.004
NovinkyZaujalo nás

Jacques Bianchi: Stále legendou

Legendou se na jihu Francie, ve své dílně v Marseilles, stal hodinář Jacques...

Genus GNS1.2
NovinkyZaujalo nás

Genus: Had času

Jen málo kdo si vzpomene ze středoškolských let, že v biologii se koncový...

Depancel Allure Automatic Chronograph
Zaujalo nás

Depancel: Na závodní dráze

Nemusíte být právě obdivovatelem hodinek, které se odkazují na automobilový svět a...

Robot Aerodnamic
NovinkySpolečnostZaujalo nás

Robot: Dáva o sobě vědět

Rozloučením s létem bychom mohli nazvat setkání fandů historických vozidel a hodinek v prodejně...