- Blog-magazín o hodinkách -

Zaujalo nás

Chanel J12 X-Ray

Asi by zcela stačil fakt, že model J12 od Chanel oslavil 20 let. Tato časomíra tři roky po svém uvedení dostala unikátní pouzdro z bílé keramiky. Stala se doslova ikonou a jakmile dostala v roce 2008 kalibr 3125 od Renauld & Papi a v roce 2019 vlastní strojek, její reputace opět vzrostla. A co teprve kus oslavující 20. výročí řady J12, který nese označení J12 X-Ray.

Pravděpodobně se jedná o první hodinky kompletně ze safíru. A ono „kompletně“ zahrnuje nejen pouzdro o průměru 38 mm a výšce 10,7 mm, ale i komponenty strojku Calibre 3.1, jako jsou například můstky nebo základna a také tah. I když vychází v základu ze strojku použitého v roce 2015 pro Boy.Friend od Chanelu, kalibr 3.1 v J12 X-Ray je díky safírovým dílům a své „průhlednosti“ velmi přitažlivý. Jeho technické parametry zůstaly nezměněny – ruční nátah, frekvence 28 800 polokmitů/h, rezerva chodu 50 hodin.

Podobně nenápadnou změnou prošla k 20. výročí celá řada J12, a to díky šéfdesignérovi časomír Chanel, Arnaudu Chastaingtovi. Když dostal úkol pracovat na J12, vyjádřil se zcela jednoznačně: „Měl jsem jen dvě možnosti, změnit všechno, nebo nezměnit nic.“ A přesně to udělal. Změnil všechno – 70 % komponentů je na modelu jiných. K těm musíme připočíst i nový „vlastní“ strojek J12.1, přesněji od společnosti Kenissi založené v roce 2016, vlastněné trojicí zakladatelů, značkami Tudor a Chanel. Ten získal 20 % v roce 2019. Tolik změny na J12. Zároveň nezměnil designér nic, protože J12 není nějaký nový kus, je to stále J12. 

Výraznější změny lze vidět jen na verzích XS a samozřejmě X-Ray. Přitažlivost poslední je v její výjimečné kompletní průhlednosti, včetně článků tahu, byť se neobešel pro zpevnění bez ocelových pouzder osiček jednotlivých článků. Ještě na jednom místě se hodinky, samozřejmě mimo kol a pastorků, neobešly bez kovu. Jde o lunetu, do níž jsou zasazeny bagetové diamanty. Jde nesporně o výjimečný kus, tedy kusy, protože jak velí označení řady J12, nabídnuto bylo celkem 12 časomír. Buď jednotlivě každá za 626 000 $, nebo všechny za 7 512 000 $. To, kdyby si snad dáma, které bude tento dárek určen, nepřála, aby kdy uviděla Chanel J12 X-Ray na zápěstí nějaké sokyně.

Chanel

J12 X-Ray

Strojek: mechanický s ručním nátahem

Pouzdro: průměr 38, výška 10,7 mm, safír

Kalibr: 3.1

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 50 h

Kamenů: 21

Voděodolnost: 30 m

Edice: 12 ks

Cena: 626 000 $

Foto: Chanel

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Lucky Harvey Skull Limited Luminous
Zaujalo nás

Lucky Harvey: Lebka mrká a cvaká čelistí

Troufám si tvrdit, že značku Lucky Harvey bude znát jen naprosté minimum...

Georges Gay Héritage 77
Zaujalo nás

Georges Gay: Krásné návraty

Mistr hodinář z Bioux zavedl své potomky do hodinářského světa. Situace ho nicméně...

Watchoniste-x-Misterchrono
Zaujalo nás

Watchoniste: Dvě vášně

Alex Eisenzammer je nezávislý francouzský umělec známý pod přezdívkou Watchoniste. Alex je...

Carl F. Bucherer a jeho Patravi ScubaTec Verde
Zaujalo nás

Carl F. Bucherer a manty

Přiznávám naprosto bez mučení – manty jsou mými „miláčky“ mezi podvodními živočichy,...