Měli jsme to štěstí, že jsme byli v manufaktuře A. Lange & Sohne a viděli sestavování a kontrolu modelu Zeitwerk, který je na scéně od roku 2009. Je vskutku unikátním spojením tak zvaně digitálního zobrazení času pomocí skákajících čísel hodin v okně vlevo ve dvanáctihodinovém cyklu (jeden disk) a minut v pravém okně díky složené číslovce desítek a jednotek minut pomocí dvojice disků. Inspirací se staly hodiny v drážďanské Semper opeře z roku 1841. Zadání pro dvorního hodináře Johanna Christiana Friedricha Gutkaese s pomocníkem Ferdinandem Adolphem Langem zněl – postavit hodiny nad scénu, které by byly čitelné i z poslední řady. Tvůrci zvolili otočné válce s číslicemi, které se objevovaly v oknech. Model jsme viděli ve sbírce hodin v Matematicko-fyzikálním salónu. Rozhodně návštěvu doporučujeme.
Jestliže hodiny v opeře ukazovaly minuty po pětiminutových intervalech, pak Zeitwerk po minutách a precizní přesnost změny času oceníte, když se mění hodiny a s nimi 60 minut na číslovku 1. Ta a ostatní mají ve světě hodinek mimořádné rozměry: na výšku 2,9 mm a na šířku 2,3 mm. Tak zvaná skoková změna digitálního zobrazení času, díky trojici disků o průměrech 30 mm, 19 mm a 12,7 mm, je odladěna na výbornou. Totéž platí o přesnosti chodu díky použití mechanismu konstantní popudné síly. Díky němu není obav o přesnost, ani když zcela nedávno uvedená verze se strojkem L043.6 prodloužila rezervu chodu na 3 dny, tedy 72 hodin. S délkou hnacího péra totiž v závěru odvinování stoupá běžně nepřesnost chodu. S mechanismem konstantní popudné síly tomu tak není. Zároveň musí mít strojek tolik energie, aby „utáhl“ až 5násobně těžší disky, než kolik váží běžné ručky při jejich „krocích“. Za oněch 72 hodin učiní disky 4 320 minutových skoků, přesněji 72 skoků všech tří disků, 360 skoků pouze dvou kotoučů a 3 888 skoků pouze jednoho disku.
Na závěr zodpovězme otázku, která někomu vytane na mysli po přečtení předchozích řádků – proč tolik slov o modelu v zásadě z roku 2009? Protože je naprosto unikátní se svým digitálním zobrazením času. Mohla mu snad konkurovat jen značka 4N s 10 disky skládajícími digitální číslice (nadrozměrné výšky 5,5 mm) mechanického strojku MVT01 (za spolupráce s Renaud & Papi). Navíc má mechanický strojek rezervu chodu 237 hodin, tedy 10 dnů. Pravda hovoříme o zcela kusové výrobě a od roku 2017, od uvedení safírového pouzdra, nemáme od majitele Francoise Quentina, s nímž jsme se několikrát setkali, žádné dostupné informace o další produkci, vývoji. To Zietwerk byl doplněn o datum, následně verzi Decimal Strike s bitím, a v roce 2020 o minutovou repetici, nyní pak o tuto novou verzi.
Lange & Söhne
Zeitwerk
Strojek: mechanický s ručním nátahem
Pouzdro: průměr 41,9 mm, výška 12,2 mm, platina/zlato
Kalibr: L043.6, průměr 33,6 mm, výška 8,9 mm, 451 dílů
Frekvence: 18 000 polokmitů/h
Rezerva chodu: 72 h
Kamenů: 61
Voděodolnost: 30 m
Foto? A. Lange & Sohne