- Blog-magazín o hodinkách -

Home Testovali jsme Prim Tritium: Pokračování velkého příběhu
Testovali jsme

Prim Tritium: Pokračování velkého příběhu

Příběh „Radium Girls“ je významnou kapitolou historie hodinářství. Sice velmi smutným, ale bez něhož by dějiny časomír nebyly kompletní. Není to naštěstí poslední kapitola o luminiscenci hodinek. Na ni navazuje využití jiné naprosto bezpečné, byť radioaktivní látky nazvané tritium. Nabízí víc než jen zobrazení času díky slunečnímu světlu, zato trvalou luminiscenci ruček a indexů hodinek. Do této kapitoly vepsal své řádky i výrobce MPM Quality z Frýdku Místku a jeho model Prim Sport Tritium 25 World Timer.     

Cesta k dnešku je často doprovázena omyly a chybami. K takový si rozhodně nedovolíme zařadit rok 1898 a objev radia Marie Curie. Nicméně následné nanášení v amerických hodinářských firmách dělnicemi radia smíchaného se sulfidem zinečnatým pomocí nasliněných štětců na ručky a číselníky hodinek bylo katastrofou. Pracovnice označované jako „Radium Girls“ za to platily i životem. Následovalo postupné odmítání tohoto řešení a v roce 1968 padl definitivní zákaz. Od 60. let 20. století začali výrobci používat tritium (objev Edwarda Shapiro, 1953) nebo promethium. Méně škodlivé, ale rovněž radioaktivní látky s nízkoúrovňovým beta zářením. Posledním krokem bylo, tritium, tedy izotop vodíku s jedním protonem a jedním neutronem, „zamkout“ do miniaturních trubiček z borosilikátového skla. Odborně řečeno: jedná se o radioluminiscenci, kdy v plynném stavu tritium díky beta rozpadu emituje elektrony na vnitřní fosforový povlak trubiček a proces fosforescence emituje světlo. Dnes výrobci nabízejí víc než jen 9 základních barev, stejně jako i menší mikro trubičky než rozměrů: průměr 1,5 mm, délka 6 mm. Obvykle se pro použité plynné tritium používají označení T nebo H3.  

Tak se podařilo zkombinovat naprosté bezpečí s předností nepřetržitého, ve dne i v noci, osvětlení částí hodinek bez nezbytného „dobíjení“ světlem. Dnes toto řešení používají ti producenti časomír, kteří hodlají nabídnout odolné, sportovní, nebo na cestování připravené kusy. To je důvod, proč MPM Quality z Frýdku Místku uvedl v limitované edici Prim Sport Tritium.

Připravit se na cestu

Stejně jako volíme vhodné oblečení pro dalekou cestu, rozhodujeme se i o tom, jaké hodinky upneme na zápěstí. Novinka z Frýdku Místku je klasickým kusem vhodným pro cestování. Třeba pro noční kontrolu v letadle, kolik zbývá do přistání, poté lze nastavit druhý čas v jiném časovém pásmu, stejně jako se ve vzdálené destinaci nebát ponořit s hodinkami do moře. Máte takový plán? Pak si připravte Prim Sport Tritium.

Průměr ocelového pouzdra udávaný výrobcem činí 42 mm. My jsme naměřili jen o jednu desetinu méně (41,90 mm), v případě výšky 14 mm to bylo dokonce jen o 2 setiny milimetru méně (13,98 mm). Oboje připisujeme na rub digitálního měření. Jde tedy o rozměr jsoucí i pro menší zápěstí o obvodu 16 cm. K pohodlí přispívají i krátké nožky. Vzhled modelu je klasický. Pokud jde o pouzdro, menší a bez loga nám přišla šroubovací korunka, ale to odpovídá zdrženlivému designu novinky. Na pouzdře vyniká zapuštěný, dvojicí šroubků uchycený štítek (v černé verzi poněkud zaniká) na jeho boku s číslem daného kusu z limitované edice. Ta má 50 kusů u všech čtyř variant, které odlišují barvy číselníku, stejně jako povrchu ocelového pouzdra – leštěná ocel, černý PVD povlak anebo odstín zlaté barvy. Právě poslední zmíněná varianta je podle nás nejpřitažlivější – kombinace zlaté na pouzdře, bílé a modré na číselníku vypadají elegantně. Kvitujeme, že kus je dodáván jak s koženým řemínkem černé nebo modré barvy (hrotová spona je bez znaku), tak i s textilním tahem, který se hodí třeba pro ponor v moři. Nicméně výměnu by usnadnila snadno vyjímatelná stěžejka s ovládáním prstem.     

Pokud jde o číselník, nejvýraznější jsou obě centrální mečové bílé ručky, doplněné o oranžovou barvu jak sekundové ručky, tak i rámování hrotu centrální ručky GMT. Pravdou je, že bychom volili stejný font číslic jak datumu v okénku na pozici 3, tak na otočné lunetě pro určení času ve 24hodinovém cyklu v jiné časové zóně.

Jestliže na dvojici centrálních ruček – hodinová a minutová, si tritiových kapilár všimnete, indexy jsou částečně zapuštěny, takže bezmála nejsou rozeznatelné. Jejich celkový počet je 14, z toho jediná, na pozici 12 emituje růžové, méně zřetelné světlo za šera, zato výrazné v noci. Ostatní indexy svítí zeleně a dobře osvětlují i minutovou stupnici. Číslice na spíše užší lunetě (zhruba 3,77 mm) a hrot ručky GMT si „pomáhají“ běžným luminiscenčním nátěrem. V druhém případě může ručka GMT při nedostatečném nabití světlem v noci „zhasnout“. Trochu zvláštně působí zvýrazněné luminiscenční okruží za minutovými ryskami jen ve dvou místech celého obvodu – na pozicích 3 až 6 a dále 9 až 12. V každém případě tritium ve skleněných trubičkách má proti všem běžným luminiscenčním materiálům nespornou výhodu, svítí neustále a nepotřebuje se tak zvaně „nabíjet“ osvitem. Pro cestovatele rozhodně „plus“.       

Poměrně hluboko umístěný číselník překrývá ploché safírové sklíčko. Přitažlivým detailem je šroubovací ocelové dýnko s vygravírovaným laserem pohledem na Zemi ze Severního pólu. Po obvodu jsou čísla přičítaných či odečítaných hodin vycházejících z nulové pozice Londýn. Ke 24 časovým pásmům jsou pak přiřazeny odpovídající názvy světových měst.

Jak tedy zhodnotit vzhled modelu? Jako decentní, klasický, který si najde více příznivců než odpůrců. I díky středním rozměrům (i s nožkami má 48,6 mm) a hmotnosti 92,2 g se dobře usadí na většině zápěstí a nebude se bát cesty zakončené koupáním.

Japonské srdce

Celý svět nezávislých hodinářských tvůrců s povděkem přijal fakt, že se na trhu objevily mechanické strojky s GMT funkcí od značek: Miyota (9075 GMT) i Seiko (SII NH34). Základní rozdíl je ve frekvenci obou kalibrů. Druhý z nich, vycházející z kalibru 4R34, použitý výrobcem z Frýdku Místku, pracuje na frekvenci 21 600 polokmitů/h a garantuje skromnější přesnost chodu s maximální odchylkou -20/+40 s za 24 hodin při teplotách 2 až 23 stupňů Celsia. Tento „exkurz“ do výrobních parametrů výrobce strojků je nezbytný, abychom správně posoudili výsledky našich měření přesnosti chodu. Dodejme, že je známo, že Seiko je v praxi přesnější, než je garantovaná firemní odchylka. Tak tedy …

Porovnávali jsme přesnost dvou verzí – s černým PVD povlakem, a dále se zlatým. Tritium Sport ve zlaté při plném nátahu vykazoval průměrnou odchylku 8,83 s/24 hodin. Přičemž nejlepší výsledek měl při základní vodorovné poloze, tedy jako na zápěstí. Po 24 hodinách chodu průměr spadl na průměrnou odchylku 22 s/24 hodin. Zajímavé bylo, že strojek šel „do mínusu“, takže se zpožďoval. Po obou měřeních představuje průměrná odchylka 15,41 s/24 hodin. Asi bychom mohli konstatovat, že to předčí firemním údaje od Seika.

Jenže se ukazuje, že výsledky mohou být až 2,5 x lepší. Jak to? Verze s černým PVD pokrytím pouzdra (s korunkou má 45,01 mm) při plném nátahu dosáhla průměrné odchylky jen 7 s/24 hodin a po 24 hodinách byly výsledky ještě lepší: 4,16 s/24 h. Přičemž ve čtyřech pozicích byla naměřena odchylka maximálně do -1/+1 s za 24 hodin. Průměrný chod za obě měření má tudíž hodnotu 5,58 s/24 h. Opravdu dobrý výsledek.

Ještě podstatnější, než samotné výsledky měření přesnosti chodu je podle nás fakt, který z porovnání obou vyplynul. A sice, že lze díky jemnému ladění každého kalibru dosáhnout zásadně lepších výsledků, než jaké zaručuje dodavatel strojků. Seiko NH34 na to má.

Výsledný součet

MPM Quality se kusem Prim Sport Tritium 25 World Timer vydal po populární cestě cestovních a voděodolných hodinek, současně také po trase, po níž jde dlouhá řada konkurentů. Je tedy důležité, aby se jak designem, tak technikou hodinky měly čím odlišit. Výrobce z Frýdku Místku v prvním případě vsadil na některé detaily jako je štítek limitované edice nebo dýnko s rozdělením Země na 24 časových pásem. V technice to je především sázka na použití tritiových trubiček. Zda to postačí, na to mohou dát odpověď jen zákazníci. Producent této novinky má v ruce je ještě jeden argument – cenu. Za 19 990 Kč je to dobrý průvodce na cesty.

Foto: autor

MPM Quality

Prim Sport Tritium 25 – World Timer

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 42 mm, výška 14 mm, ocel /PVD

Kalibr: Seiko NH34, průměr 27,4, výška 5,32 mm

Frekvence: 21 600 polokmitů/h

Rezerva chodu: 41 h

Kamenů: 24

Voděodolnost: 200 m

Edice: 4 x 50 ks

Cena: 19 990 Kč

MPM Quality Prim Sport Tritium 25 – World Timer – B (černé PVD)

Měření přesnosti: plný nátah/po 24 h

Poloha

Číselníkem nahoru +9/+13

Číselníkem dolů +13/+9

Korunka vpravo +6/0

Korunka dolů +3/-1

Korunka vlevo +4/+1

Korunka vzhůru +7/+1

Nejvyšší odchylka +13/+13

Nejnižší odchylka +3/0

Nejvyšší amplituda 272/242

Nejnižší amplituda 232/197

MPM Quality Prim Sport Tritium 25 – World Timer – D (zlaté PVD)

Měření přesnosti: plný nátah/po 24 h

Poloha

Číselníkem nahoru +3/-6

Číselníkem dolů -3/-14

Korunka vpravo -19/-26

Korunka dolů -10/-30

Korunka vlevo -4/-36

Korunka vzhůru -14/-20

Nejvyšší odchylka -19/-36

Nejnižší odchylka -3/-6

Nejvyšší amplituda 302/262

Nejnižší amplituda 251/203

Naměřené velikosti:

Rozměry pouzdra: průměr 41,90 mm, s korunkou 45,01 mm, s nožkami 48,66 mm, výška 13,92 mm

Hmotnost: 92,2 g

Související články

Epos Sport 3505
Testovali jsme

Epos: Hrát o přízeň

Epos: Hrát o přízeň Nemít celokovový model s ocelovým pouzdrem, tahem a jen...

REC Watches 901 Automatic
Testovali jsme

REC: Porsche na zápěstí

Víte, jak umírají legendy? Jsme si vědom toho, že to zní krutě...

Yema Writmaster Traveller 1948 Limited Edition
Testovali jsme

Yema: První vlastní mikro-rotor

Příběh francouzské značky Yema z největšího hodinářského centra země galského kohouta, z Morteau, by...

Seiko Presage SPB059J1
Testovali jsme

Seiko: Věštba Presage se vyplnila

Je to právě 111 let. co Seiko začalo vyrábět mechanické náramkové hodinky,...