- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Zaujalo nás MPM Quality: Zrození loga
Zaujalo nás

MPM Quality: Zrození loga

PRIM RATHOUSKY
PRIM RATHOUSKY

Vytvořit originál, který se odlišuje od běžně zaužívaných designových prvků, znamená zvládnout detaily. Na číselnících hodinek jsou jimi nejen loga, ale například i fonty vlastního písma, číslic. Právě tohle je onou pověstnou korunou povedeného díla. Zvládli to jen ti nejlepší, jako svého času Chronotechna a firma navazující na ní.

Ikonickým logem se tak stal výtvor, za nímž stál grafický designér a typograf, tvůrce plakátů, poštovních známek i grafických listů s motivy přírody. Za tímto rozsáhlým dílem je Jiří Rathouský (20. 4. 1924 až 5. 9. 2003). Je možné, že veřejnost si ani neuvědomuje, že například symboly pro integrovaný pražský dopravní informační systém z přelomu 60 a 70. let, přesněji pro trasu C pražského metra, jsou dílem právě tohoto tvůrce. V 90. letech to pak byl orientační systém pro český parlament. Ale mohli bychom vyjmenovat i celou řadu institucí a firem, pro které navrhl grafické značky – Albatros Artia, Národní divadlo… V hodinářském světě pak proslul jako autor loga Prim a Elton. Před rovnými 40 lety pak byla zaregistrována značka Prim PNO1, pod jejíž autorství se podepsali Jiří Rathouský a jeho manželka Theodora Nováková. Konkrétně 11. září 1984 tehdejší národní podnik Chronotechna zapsal tuto ochrannou známku do registru Úřadu průmyslového vlastnictví.

Dost důvodů pro limitovanou edici Prim 1968 Rathouský, kterou ve dvou barevných variantách nabízí řada Prim od studia MPM Quality. Celkem se jedná o 70 kusů, polovina s béžovým číselníkem, černými arabskými číslovkami inspirovanými písmem BC Barell, jemnými mečovými ručkami s luminiscenčním středem a dlouhou centrální sekundovou ručkou s červeným koncem, který se pohybuje nad škálou minut a sekund zvanou železniční dráha. Na pozici 3 je okénko data a přirozeně nemůže chybět logo Prim na pozici 12.

Nejvýraznější je na hodinkách, druhá varianta rovněž v počtu 35 kusů je šedomodrá, je dýnko hodinek. Ty mají průměr 42 mm a jsou z ocele, se safírovým sklíčkem. Rovněž dýnko je prosklené s rotorem, který má podobu českého státního znaku.

Otevírá také pohled na strojek v pouzdře s voděodolností 50 m. Jde o strojek Valanvron Val24-2, což je jeden z 10 známých klonů strojku ETA 2824, a to s puncem Swiss Made. Tedy prakticky identickými rozměry a parametry jako originál – průměr 25,6 mm, výška 4,6 mm, frekvence 28 800 polokmitů/h a rezerva chodu 40 h.

Slušelo by se představení modelu Prim 1968 Rathouský zakončit písmem fontu BC Barell, který tvůrce představil v roce 1973 a bylo určeno pro logotyp hotelu Thermal v Karlových Varech. Jde o lineární bezpatkové písmo se soudkovitou siluetou. Ryzí originál.

Foto: MPM Quality

MPM Quality

Prim 1968 Rathouský

Strojek: mechanický s automatickým nátahem

Pouzdro: průměr 42 mm, výška 14 m, ocel

Kalibr: Val24-2, průměr 25,6 mm, výška 4,6 mm

Frekvence: 28 800 polokmitů/h

Rezerva chodu: 40 h

Kamenů: 25

Voděodolnost: 50 m

Edice: 2 x 35 ks

Cena: 38 900 Kč

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Le Rhone Tourbillon QP Retrograde
Zaujalo nás

Le Rhone: Setkání tří

Vlastně titulek není tak zcela přesný, protože pokud jde o vznik švýcarské...

Bovet Recital 21 Blue Sapphire
Zaujalo nás

Bovet: Viditelná věčnost

Věčný kalendář je něco jako ikonický symbol značky Bovet, ať už jde...

Prim Tourbillon Bedřich Smetana
NovinkyZaujalo nás

MPM Quality: Dvojice mistrů

Na letošní rok připadá 200. výročí narození velikána české hudby Bedřicha Smetany,...

Delma 1924 Tourbillon
Zaujalo nás

Delma: Rozhovor nejen o stoletém výročí

Dosáhnout sta let existence je pro hodinářskou značku Delma jako překročení slovutného...