Možná to někdy zní, jako by se některé značky jen a jen vracely ke své minulosti a k technice, kterou se proslavily. Opakování je sice matka učení, jak zní pořekadlo, ale je také na místě jít dál a novou cestou. Jako třeba Ball Watch Company a jeho Roadmaster M Model A. Co za onou novou cestou hledat?
Třeba fakt, že během 7 let původem americká firma, sídlící nyní ve švýcarském La Chaux-de-Fonds, přišla s celkem 5 kalibry, které označuje za vlastní. Ten zatím poslední je RRM7379, označovaný jako AlarmMatic. Kombinuje GMT s mechanickým budíčkem a automatickým nátahem. Další takový budete poměrně dlouho hledat. Zvláště, když k tomu přidáte tradiční „výzbroj“ Ball, tedy jeho pevnost: odolnost vůči rázům činí 5000 Gs, antimagnetická ochrana dle švýcarské normy 4 800 A/m, voděodolnost 100 m…
A můžeme pokračovat. Pro pouzdro je použita korozi více vzdorující ocel 904L. Díky vyššímu podílu ve slitině: chromu, molybdenu, niklu a mědi. Ani použití celkem 29 mikro kapslí s trvale svítícím tritiem nelze pominout.
Tvůrce – Patrick´s Labs
Centrem vývoje nejen nových kalibrů, ale celé řady originálních hodinářských řešení, je ateliér Patrick´s Labs, který je součástí manufaktury. Měl jsem možnost například vidět, jak vznikl nápad jakési brzdy otáčení rotoru, vhodné třeba v okamžiku sportování majitele hodinek, aby nedošlo k poškození kuličkového ložiska.
Právě v tomto ateliéru vzniklo i řešení AlarmMatic. Jedná se o celou řadu nenápadných vlastních řešení, aby tato praktická funkce byla co nejvíce uživatelsky vstřícná. Což především předpokládá: jasný zvuk mechanického budíčku, dostatečnou délku zvonění, snadného nastavení času buzení, za všech okolností dobrou čitelnost v okamžiku spuštění buzení … Je to skutku předlouhý soupis požadavků, které tvůrci před AlarmMatic, a sami sebe, postavili.
Začněme zdrojem zvuku. Nejběžnějším řešení je použití trnu zasazeného do základny, do kterého tluče kladívko, takže vydává chrčivý zvuk, jak ho známe u slavného Cricketu od Vulcainu, Bellmaticu od Seika, ruských hodinek Poljot 2612 …
Odlišným řešením je použití ozvučného tělesa, jak to udělal například Fortis i další. Navíc Ball zvolil poněkud překvapivé řešení, kdy je ocelové ozvučné těleso chráněno vrstvou speciálně vyrobeného polymeru uvnitř vnějšího okraje pouzdra. Jednak tlumí vnější hluk, aby zvuk budíčku více vynikal, zároveň eliminuje vysoké tóny, aby byl ten výsledný hlubší, barvitější a v neposlední řadě chrání Amortiser, tedy anti-shock systém strojku. Výsledek zákazník dobře slyší, a to i díky sotva postřehnutelným 12 otvorům v číselníku.
Zvuk a světlo
Jak právě číselník a luneta napovídají, stejně jako celkem pětice centrálních ruček Roadmaster M Model A, poskytují hodinky zobrazení celkem tří GMT časů. K tomu hovoříme o Cal. 7379, tedy strojku s automatickým nátahem. Nastavení ruček času má na starosti korunka na pozici 2. Naopak ta na pozici 4 slouží k nátahu druhého hnacího péra pro budíček (zajistí zvonění po dobu 18 s) a nastavení okamžiku buzení po 5minutových intervalech. Stejně tak je korunka určena k vypnutí budíčku.
Aby se majitel nespletl při nastavování, jsou tři číslice hodin, stejně jako 5minutové indexy osvětleny díky použití 29 mikro kapslí s tritiem. Jedna z nich je i v ručce alarmu. Takže Roadmaster nabízí zvuk i světlo.
Stále nejsme u konce výčtu toho, co AlarmMatic, tedy kalibr 7379 svému majiteli garantuje. Výrobce totiž udává, že z výroby bude strojek plnit charakteristiky chronometru, tedy zajistí přesnost chodu COSC (-4/+6 s za 24 h). Pokud budeme vycházet z předpokladu, že kalibr má základ ve strojku RRM 7309, jen je doplněn o modul budíčku, pak by rezerva chodu měla činit 80 h. Nicméně výrobce tento údaj neuvádí.
Rozhodně je ale faktem, že nabídnuto bude jen 333 kusů, což je další důvod, proč vyslyšet zvuk budíčku této novinky. Vstávat a nakupovat!
Foto: Ball Watcch Co.
Ball
Roadmaster M Model A
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 41 mm, výška 15,2 mm, ocel
Kalibr: RRM7379, průměr 34,24 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Kamenů: 31
Voděodolnost: 100 m
Edice: 333 ks
Cena: 6 299 USD