Hodinky, ostatně jako všechno v našem životě má svoji pragmatickou, věcnou a „měřitelnou“ stránku věci, a naopak tu druhou, emocionální. Já se musím přiznat, že novinka Yema Marine x Alain Silberstein Limited Edition mě nadchla předně pro onu druhou stranu mince. Proč?
Mám rád potápěčské hodinky, či vše kolem moře, takže Marine mně oslovilo. Přitahují mne francouzské firmy, které se stále častěji hlásí o svoje místo na hodinářském slunci. Za třetí: číselník doslova rozsvítil, už po několikáté jinak běžných hodinek, francouzský tvůrce, architekt a umělec Alain Silberstein. Jeho neopakovatelné tvary ruček jsou malým kouzlem. Přičemž francouzský tvůrce nevolí jen tak nahodilé tvary ruček. Třeba modrá hvězdice nahrazující centrální sekundovou ručku je jak vytažená z moře, žlutou minutovou ručku zase můžete nazvat stejně dobře slunečním paprskem, jako harpunou pro mořský lov. A krátká hodinová, červená s bílými okraji? Snad hrot kompasu určujícího na moři správný směr. Zamlouvá se mi i to, že klasická vnitřní otočná škála pro měření doby ponoru má barvu moře, stejně jako hlava druhé korunky, kterou se otáčí. Jde o modrý keramický povlak Cerakote. Vše sladěné, hravé.
Když už mluvíme o hravosti, tak nemůžeme pominout dvojici japonských okrasných kaprů Koi (v Japonsku označováni jako brokátoví kapři), kteří jsou zobrazeni na vnitřní straně sklíčka v dýnku. Jako by kroužili nad manufakturním strojkem Yema s červeným mikro rotorem mezi černěnými můstky kalibru CMM.20.
Původem architekt, Alain Silberstein vytvořil jak plynulé tvary pouzdra o průměru 40 mm a výšce jen 11 mm (titan třídy 5, s DLC povrchem), tak luminiscenční hru na číselníku. Použity jsou totiž 3D luminiscenční 5minutové indexy (Super-LumiNova), které vznikají patentovaným procesem nalévání látky do polyesterových mikroforem, takže vznikají bloky luminiscenční látky zajišťující výraznější osvětlení číselníku.
Novinka je podle mne tím nejlepším, vyjma tourbillonu Yachtigraph (od francouzského hodináře Oliviera Mory) a vyrobeného rovněž v manufaktuře Yema ve francouzském Morteau. Také kalibr Marine CMM.20 navrhl O. Mory. Pro nátah používá mikro rotor s kuličkovými ložisky, takže díky tomu má výšku jen 3,7 mm, pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů/h, má rezervu chodu 70 hodin a z manufaktury stanovenou přesnost chodu -3/+7 s za 24 h. Tedy ve stejném rozsahu 10 s za 24 h, jak to říká norma COSC. Jelikož na číselníku na pozici 6 čtete: Manufacture Francaise, nemohl by strojek ani být certifikován COSC, protože už po několik let se Švýcaři v tomto směru uzavřeli před světem. Kontrolou mohou projít jen hodinky Swiss made. Ostatně Yema si zakládá na tom, že je francouzského původu. Pro mne i to má své kouzlo, odlišnost. A v tom je Yema Marine x Alain Silberstein Limited Edition rozhodně unikátní. Potápěčské hodinky, které půjdou, i díky sklíčku o síle 2,2 mm, až do 200 metrů spolu s japonskými okrasnými kapry Koi? Kdo tohle nabídne.
Foto: Yema
Yema
Marine x Alain Silberstein Limited Edition
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 40 mm, výška 11 mm, titan/DLC
Kalibr: CMM.20, výška 3,7 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 70 h
Kamenů: 33
Voděodolnost: 200 m
Edice: 500 ks
Cena: 3900 euro