Vždy jsem měl za to, že absint je ryze dekadentní pití, které zrodila pařížská řeka Seina. Jenže … Světe div se, podle všeho jde o švýcarský vynález „zdomácnělý“ ve francouzském uměleckém prostředí. Takže má švýcarské studio Massena LAB za to, že na názvu novinky Absinth, vytvořené s hodinářem jménem Raúl Pagés, není nic nemístně nešvýcarského.
Absint francouzští umělci přezdívali la Fée Verte, tedy zelená víla. Zakladatel ateliéru William Massena doufá, že zelený číselník modelu M690 vyvolá u sběratelů mimořádných hodinek stejně magický pocit jako sklenka absintu.
Kdo ji „namíchal“? Pokud jde o pouzdro a celkový design, mělo to za úkol studio Massena LAB a zvolilo ocel a průměr pouzdra 38,5 mm, stejně jako vskutku nízkou výšku 10 mm. Na vynikajícím hodináři s certifikací mistra restaurátora, stará se o historické sbírky mnoha renomovaných značek, jménem Raúl Pagés pak bylo vytvořit kalibr. Už jsme se s jeho dílem setkali. Šlo o automaton La tortue, tedy časomíru s pohyblivými částmi, v podobě chodící želvy. Právě želva je jeho logem. Stejně tak je jeho jméno slavné díky tomu, že vyhrál soutěž vypsanou Louis Vuitton Watch pro nezávislé hodináře, v níž se do semifinále dostal i český Ondřej Berkus se svým centrálním tourbillonem.
Novinka je v zásadě pokračováním modelu M660 Magraph, jen s mimostřednou ručkou přesunutou na pozici 9. Co tím chceme říct? Že jde o další krok spolupráce studia s významným hodinářem, který navrhl a vyvinul strojek a dohlížel na jeho výrobu. Jde o ryzí klasiku. Calibre M690 má ruční nátah, pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů/h a nabízí rezervu chodu 60 h. Kus nazvaný Absinth je pak limitovanou edicí 99 kusů, které jsou dodávány postupně, jak si je zákazníci objednali, měsíčně pak 5 až 7 kusů, a to od července. Kus si zachoval cenu jako předchozí Magraph, 8 675 USD. Což je za hodinky z omezené edice s nezávisle vyvinutým a vyrobeným strojkem s dobrými parametry až dokonce překvapivě málo. Ke všemu může zákazník za 300 USD získat po zaslání hodinek do New Yorku, certifikát od nejstarší fungující horologické společnosti světa (založena 1866), o výsledku 15denního testování úrovně francouzských a švýcarských observatoří.
Znovu a znovu – jde o zajímavý unikát. Takže pokud se vám po „okoštování“ Absinthu zatočila hlava, společnost Massena LAB je přesvědčena, že je to zcela v pořádku.
Foto: Massena LAB
Masena LAB
Absinth
Strojek: mechanický s ručním nátahem
Pouzdro: průměr 38,5 mm, výška 10 mm, ocel
Kalibr: M690
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 60 h
Kamenů: 17
Voděodolnost: 50 m
Edice: 99 ks
Cena: 8675 USD