- Blog-magazín o hodinkách -

Home Novinky Vulcain: Návrat do hlubin
Novinky

Vulcain: Návrat do hlubin

Vulcain Nautical Legacy Massena LAB
Vulcain Nautical Legacy Massena LAB

Určitě to znáte všichni – stačí aby prázdné marketingové řeči doplňovaly informace, že model má jednosměrně otočnou lunetu, 200 metrů voděodolnost a podobně, a už se značka ohání pojmem potápěčské hodinky. Nesmysl. Těch, kterým dané označení ve skutečnosti přináleží, je minimum. Rozhodně k nim patří novinka Vulcain Nautical Legacy Massena LAB.

Bezmála každá limitovaná edice, jako v tomto případě 25 kusů, přitahuje pozornost. Tudíž fakt, že se Vulcain, nyní v majetku Guillaume Laideta, spojil s ateliérem Massena LAB zaujme určitou část fandů. Podle mne, ale design od tohoto studia věcně nabízí jen jedno – masivní, výrazné ručky, minut a nastaveného času zvonění s hroty (alarm s červeným), které jsou rozhodně pod vodou velmi dobře čitelné i díky větší luminiscenční ploše. Jinak je vzhled s odkazem na 50. léta, i když se původní Cricket Nautical zrodil až v roce 1961, pro mne poněkud zvláštní.

Ale nechejme stranou design a čokoládově hnědou barvu číselníku. Podstatnější, než je onen odstín, je pro potápěče mechanismus tabulky dekompresních zastávek. Nautical Legacy, byť to z názvu této limitované edice jaksi vypadlo, zůstává především Cricketem. Což znamená, že hodinky nabízejí alarm, nebo-li zvonění po dobu 20 sekund (+/- 5 s), přitom i ve vodě, a to až do 300 metrů. Jsou to v historii teprve druhé hodinky, které nabízejí zvonění i pod vodou. Což je naprosto mimořádné díky vnějšímu trojitému dýnku s otvory, které zvuk zesiluje. K čemu to? No, právě pro upozornění potápěče na nutnost dekompresní zastávky. Mně se to jednou povedlo, při sledování elektronického potápěčského přístroje jsem přehlédl správný čas zastávky, a pak se musel vrátit hlouběji a „vyset“ tam dlouhé minuty a zdržovat ostatní. Takže nastavit si okamžik první, případně podle hloubky a doby ponoru jediné dekompresní zastávky, je podstatné. Konec konců i pro zdraví potápěče.

Onen okamžik, ale i jeho délku lze určit podle mechanismu, který Nautical nabízí. Jde o otočný číselník s výřezem, který podle času pod vodou a čísel na kruzích s udávanou hloubkou ponoru, určí dekompresní zastávky v 9, 6 a 3 metrech.

Tuto jednoduchou mechanickou „tabulku“ ovládanou korunkou na pozici 4 vytvořila trojice potápěčů, která stála se zrodem Nauticalu v 60. letech – Hannes Keller, švýcarský průkopník hlubinného potápění, navíc fyzik a matematik. Dále Max-Yves Brandily, průzkumník a filmař a Arthur Droz, instruktor potápění. O tom, že Vulcain postavil skutečné potápěčské hodinky svědčí fakt, že právě s nimi v roce 1966 Hannes Keller dosáhl tehdy světového rekordu, ponoru do hloubky 250 metrů. Což potvrdil svojí autoritou legendární Jacques Cousteau.

Pokud jde o „tabulku“ dekompresních zastávek, je jí třeba brát jako orientační. Třeba už jen proto, že Svaz potápěčů ČR a jeho dekompresní tabulky doporučují trochu jiné schéma. Dalo by se říct praktičtější. Třeba spojením zastávek v oněch 6 a 3 metrech do jedné v 5 metrech. Třímetrová hloubka pro zastávku je poměrně blízko hladiny, pro potápěče není snadné se v ní tak zvaně vyvážit. Jinak řečeno se v této hloubce, i vzhledem k možným vlnám na moři, udržet pomocí kompenzátoru vztlaku. Pokud schéma českých potápěčů přijmeme, už je třeba tabulky na číselníku Vulcainu korigovat. Nicméně i tak jde o skutečnou pomůcku pro potápěče, a to společně s alarmem a voděodolností 300 m. Nově také v této limitované edici s mnohem praktičtějším pryžovým tahem.

Vulcain Nautical Legacy Massena LAB po mechanické stránce i nadále staví na kalibru V10 (165 dílů), který je vlastně evolučním pokračováním původního strojku s ručním nátahem z roku 1947. Tedy s dvojicí hnacích pér, jednoho pro jicí strojek a druhého pro mechanický budíček, kdy kladívko tluče do trnu a vydává podobný zvuk jako cvrček. Původní strojek z roku 1947 měl o něco větší průměr (28 mm, dnešní 27,07 mm). Nyní se naopak zvýšil počet kamenových uložení ze 17 na 25. Frekvence 18 000 polokmitů/h je totožná, ale díky použití nových materiálů hnacích per je rezerva chodu nikoliv 42 h, ale podstatně delší, 52 h. Podstatné také je, že je nadále použita i čtvrtá centrální ručka sekund s luminiscenčním terčíkem na ní. Jasně říká, že strojek jde, což je pro potápěče podstatné. V celém součtu tak je Vulcain Nautical Legacy Massena LAB stále i po 63 letech oním vskutku potápěčským instrumentem. A vězte, že takových není ve skutečnosti mnoho.

Foto: Vulcain

Vulcain 

Nautical Legacy Massena LAB

Strojek: mechanický s ručním nátahem

Pouzdro: průměr 42 mm, výška 17,35 mm, ocel

Kalibr: Calibre V10, průměr 27,07 mm, výška 5,6 mm

Frekvence: 18 000 polokmitů/h

Rezerva chodu: 52 h

Kamenů: 25

Voděodolnost: 300 m

Edice: 25 ks

Cena: 4 950 USD    

timeforum_logo_new_dark

Nejčtenější

Žhavá témata

Related Articles

Solar Aqua Asgard
Novinky

Solar Aqua: Hora Asgard

Pokuste se o to. Podívejte se na fotografie hodinek a hledejte odpověď...

Awake Son Mai
Novinky

Awake: 5 let na scéně

Samozřejmě, že holedbat se pěti lety existence je pro hodinářskou značku cosi...

Prim Retro Automatic 24
Novinky

MPM Quality: Klasika se lvím srdcem

Retro, klasika, vintage, legacy, re-edice… Je na vás, který výraz zvolíte, v každém...

Prim Lady Sport Tennis Diamond
Novinky

MPM Quality: Sportovní shick

Pro někoho jsou pojmy: sport a elegance bezmála vzájemně se vylučující. Po...