Prvním britským občanem, který vstoupil do volného kosmu se stal astronaut Evropské vesmírné agentury Timothy Peake. Stalo se tak v lednu roku 2016 v rámci jeho pobytu na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Věřte, nevěřte, následoval ho další Brit, který se v kosmu pohybuje pomocí červí díry. Jmenuje se Apair Invenire ERB.
Samozřejmě mluvíme o britské časomíře, která oslavuje vesmírná dobrodružství. Od středu černého číselníku, centrální hřídele trojice ruček, se po spirálách odvíjí kabel spojující ručně malovaného kosmonauta s někde za horizontem ztracenou kosmickou lodí. Přičemž je kosmonaut nezadržitelně vtahován do červí díry v podobě okénka data na pozici 3. Ostatně proto je také v názvu modelu zkratka ERB, což je zkratka pro Einstein-Rosenův most, běžněji označovaný jako červí díra, který je dostatečně silný, aby ohýbal prostor a čas.
Každý z celkem 30 kusů stroze limitované edice je dílem umělce jménem Chris Alexander, známého pod označením @thedialartist. Kouzelná scéna na ručně malovaném číselníku ještě více ožívá za tmy, protože jak samotný kosmonaut, tak i kabel jsou pokryti luminiscenční látkou a v noci doslova září.
Umocňovat pocit, že je kosmos místem červích děr, má i tvarosloví pouzdra o průměru 39 mm a výšce 12,55 mm z titanu třídy 23 ( Ti6Al4V), takže jeho hmotnost činí jen 52 gramů. Záhadu toho, co se může skrývat v oněch červích dírách pak odkrývají průzory v pouzdře, za nimiž jsou barevné detaily. Dovolíte si tipovat, zda to v neznámém kosmu takhle skutečně vypadá? Těžko říct. Každopádně cesta do neprobádaných částí vesmíru skrze ERB je pomyslně, díky kosmonautovi z Apair Invenire ERB, konečně otevřena.
Co k tomu dodat? Snad jen pár informací o technice: pouzdro z titanu má voděodolnost 100 m, v něm je strojek La Joux-Perret G100 verze Soigné, tedy zaručující přesnost chodu +/- 7 s/den. Má moderní frekvenci a rezervu chodu 68 h. Po pravdě to ale rozhodně nebude ten hlavní důvod, proč po tomto hravém kusu britské firmy Apair někdo sáhnul. Čas minutý je na místě. Vyprodáno bylo všech 30 ks doslova kosmickou rychlostí.
Foto: Apair
Apair
Invenire ERB
Strojek: mechanický s automatickým nátahem
Pouzdro: průměr 39 mm, výška 12,55 mm, titan
Kalibr: LJP G100, průměr 25,6 mm, výška 4,45 mm
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 68 h
Kamenů: 24
Voděodolnost: 100 m
Edice: 30 ks
Cena: 76 445 Kč